Lajmi i fundit
“Mos më ndërprit”, Ndreca përplaset me Zhejin në "Top Story": Rama se kontrollon drejtësinë, do të funksionojë

Supernova qe erresoi Token 400 mln vjet me pare

06/04/2009 19:20

Rreth 400 milione vjet me pare Toka kaloi nje nga periudhat me te erreta qe prej krijimit te saj. Shperthimi i nje ylli prane planetit tone shkaktoi nje katastrofe te vertete ne siperfaqen e Tokes, duke zhdukur rreth 70 % te specieve.

Kjo eshte periudha e pare e zhdukjes masive te specieve per te cilen ka prova. Sipas shkencetareve, rrezet gamma dhe shirat acidike ta shkaktuar nga shperthimi shkaktuan zhdukjen e njevertebroreve per shkak te ftohjes se menjehershme globale. Astrofizikantet Brian Thomas dhe Adrian Melott kane ndertuar virtualisht momentin e shperthimit te yllit, duke e publikuar ne revisten “’International Journal of Astrobiology”.

Sipas tyre, rrezet gama te supernoves pakesuan ndjeshem siperfaqen e ozonit duke lejuar rrezet ultraviolete te depertonin ne siperfaqe. Keto reaksione derivuan kushte shume te veshtira per zhvillimin e jetes, pasi Toka u erresua dhe u ftoh shume per nje kohe relativisht te shkurter. Shperthimi i yllit ndodhi ne nje sistem rreth 6500 vjet drite larg por per fatin tone, nje fenomen i tille ndodh cdo 1 miliarde vjet prandaj nuk ka vend per alarm.

Ylli qe na kercenon me shume ndodhet ne yjesine e Shigjetarit rreth 8000 vjet drite larg. “Kjo gje nuk me shqeteson aspak. Mund te ndodhe por eshte kaq e pamundur, prandaj nuk ia vlen aspak te alarmohemi, pasi eshte njelloj sikur une te gjej nje ari polar ne dollapin tim”, shprehet Brian Thomas.

 

Top Channel