France, transplanti i pare i fytyres dhe parakrahut

06/04/2009 20:25

Mjekesia ka hedhur nje tjeter hap te madh perpara. Ne Paris te Frances eeshte kryer per here te pare nje transplant fytyre dhe parakrahu.

Nderhyrja qe zgjati disa ore u krye tek nje 30 vjecar nga kirurget franceze te spitalit “Henri Mondor” ne qytezen Kreteil afer Parisit. Transplanti eshte kryer ne mesnaten mes se shtunes dhe te dieles dhe sipas te dhenave te para, pacienti eshte ne gjendje te mire shendetesore.

Nese gjithcka ecen sipas parashikimeve, atehere metodika e perdorur nga mjeket franceze do filloje te aplikohet ne shume qendra kirurgjikale perendimore.

Top Channel