Franca, 24 helikoptere ne Irak

25/03/2009 23:20

Eshte rihapur tregtia e armeve mes Frances dhe Irakut. Parisi i ka shitur qeverise se Bagdadit 24 helikoptere ushtarake te tipit “Eurocopter EC 635s”.

Kjo eshte kontrata e pare e ketij lloji mes dy vendeve qe prej 1990-es.

Marreveshja eshte firmosur ne Paris nga ministrat e Mbrojtjes, Herve Morin e Abdul Qader Obeidi.

Bashkepunimi strategjik mes dy vendeve disa kohe me pare ka qene shume intensiv, duke filluar nga centrali atomik i Osirakut, i ndertuar nga francezet.

Top Channel