Sateliti, Pheniani paralajmeron SHBA-ne

24/03/2009 15:00

Koreja e Veriut i ka paralajmeruar SHBA-ne, Japonine dhe aleatet e tyre te mos nderhyjne ne planet e saj per leshimin e nje sateliti.

Muajin e ardhshem Pheniani ka njoftuar se do te leshoje ne hapesire satelitin e tij te ri. Vendi kembengul se behet fjale per nje satelit komunikimi dhe eshte e drejta e tij te zhvilloje paqesisht programin e tij te hapesires.

Koreja e Veriut ka rene dakord ne bisedimet gjashtepaleshe qe t’i jape fund te gjitha programeve berthamore dhe sipas Phenianit leshimi i satelitit nuk cenon marreveshjen.

Ne nje deklarate te botuar ne median shteterore theksohet se cdo sanksion qe OKB do te vendose per leshimin e satelitit, do te kercenoje negociatat e ardhshme per aktivitetet berthamore te vendit.

Top Channel