Ceki, mocioni i opozites rrezon qeverine

24/03/2009 18:50

Per shkak te nje mocioni mosbesimi te votuar ne Kuvend, qeveria ceke e kryeministrit Mirek Topolanek eshte rrezuar.

Lajmin e bejne te ditur mediat ceke, sipas te cilave mocioni i mosbesimit ishte paraqitur nga opozita socialdemokrate dhe u votua nga 101 deputete.

Eshte hera e pare qe qeveria e nje vendi rrezohet kur kryeson presidencen e radhes te Bashkimit Evropian.

Rrezimi i kryeministrit Topolanek eshte nje sinjal negativ per vendet e Ballkanit, pasi ai ishte shprehur gjithmone ne favor te integrimit te ketij rajoni ne Bashkimin Evropian.

Top Channel