NATO, Sarkozi kalon mocionin e mosbesimit

18/03/2009 04:20

Presidenti francez Nikolas Sarkozy u perball me nje mocion mosbesimi ne asamblene kombetare per shkak se e rifuti vendin e tij ne NATO.

Megjithate Sarkozy e kaloi mocionin me sukses.

Kritiket e tij e akuzojne kreun e Elizese se me kete levizje ai po dobeson pozitat e Frances dhe pavaresine e saj nga Shtetet e Bashkuara.

Franca nuk ishte anetare e Aleances se Atlantikut te Veriut qe prej 1996-es.

Top Channel