Sudan, 50 te vdekur ne luftimet e dhunshme

27/02/2009 17:25

Rreth 50 persona kane mbetur te vrare dhe rreth 100 te tjere te plagosur, ne luftimet qe u zhvilluan gjate kesaj jave ne Malakal, zona e nxehte ne jug te Sudanit.

“Aktet e dhunes kane shkaktuar 50 te vdekur dhe 100 te plagosur, si nga radhet e civileve ashtu edhe ne radhet e luftetareve”, ka deklaruar nje pergjegjes i OKB-se, qe ka ruajtur anonimatin.

Luftimet filluan diten e marte mes rebeleve te Ushtrise se Clirimit te Sudanit dhe mbeshtetsve te Gabriel Tang, ish-lider i milicime veriore ne luften civile, aktualisht gjeneral i forcave te armatosura.

Top Channel