Australi, zjarret kercenojne Melburnin

24/02/2009 12:25

Temperaturat e larta dhe ererat e forta kane shkaktuar zjarre te reja ne juglindje te Australise.

Flaket tani kercenojne Melburnin, pasi nje nga zjarret po i afrohet periferise lindore te qytetit dhe ka detyruar policine te mbylle disa rruge qe e lidhin ate me Victorian, si dhe te evakuoje disa banore.

Naten e kaluar 3500 zjarrfikes arriten te ndalonin perhapjen e kater zjarreve, por priten serish temperatura te larta. Per te premten ato do te arrijne 38 grade, te shoqeruara nga ererat e forta.

Qe nga nisja e zjarreve ne Australi me 7 shkurt, 210 vete kane gjetur vdekjen, 7500 mbeten te pastrehe dhe 2 mije shtepi u shkaterruan.

Top Channel