Debora bllokon rruget ne veri dhe jug

19/02/2009 09:00

Reshjet shtojne problemet ne disa akse rrugore ne veri dhe ne jug te vendit. Prej mbremjes se djeshme rruga Tirane-Kukes eshte e bllokuar dhe disa dhjetera persona jane ende te bllokuar ne zonen e quajtur Qafa e Malit.

Ata kane kerkuar ndihme nga policia dhe organet e pushtetit lokal per shkak mes tyre jane shume gra dhe femije, qe po qendrojne prej oresh ne temperatura nen zero.

Eshte pothuajse e bllokuar gjithe zona perreth Kukesit dhe rruget qe lidhin kete qytet me Tropojen, Peshkopine dhe Kosoven. E njejta situate paraqitet edhe ne Tropoje, Burrel, Peshkopi, Bulqize, Puke, Mirdite, Kruje.

Ne gjendje shume te veshtire ndodhen rreth 50 persona ne vendin e quajt Mzi ne komunen Qelez te Pukes. Ata jane bllokuar nga sasia shume e madhe e bores dhe vec kesaj rrezikohen ne cdo moment nga orteqet qe kane nisur te bien ne kete zone. Udhetaret dhe drejtuesit e komunes Qelez ne Puke kane bere thirrje urgjente per ndihme.

Edhe qyteti i Shkodres eshte bllokuar nga rreth 35 centimetra bore, qe kane rene gjate nates. Rruget kryesore te qytetit po hapen, por mbetet ende e bllokuar rruga qe lidh kete qytet me pjesen tjeter te vendit dhe Tiranen. Mjetet borepastruese jane duke punuar per te hapur rrugen sa me shpejt. Zonat malore ne Shkoder dhe ne Malesine e Madhe jane teresisht te bllokuara nga debora.

E veshtire eshte situata edhe ne zonat rurale te Dibres, por edhe ne qytetin e Peshkopise. Ndersa ne jug njoftohet se eshte ende e bllokuar rruga ne Llogara.

Top Channel