Darfur, OKB: 30 mije te pastrehe, viktima

07/02/2009 01:50

Te pakten 30 mije persona kane lene banesat e tyre ne jug te shtetit te Darfurit, ne Sudanin perendimor, per t’i shpetuar luftimeve.

Perleshje te dhunshme jane duke u zhvilluar midis rebeleve dhe forcave qeveritare.

Konstatimi eshte bere nga OKB-ja ne nje komunikate qe i drejtohej Kartumit.

Ushtria sudaneze ka njoftuar se ka arritur t’u marre rebeleve te “Levizjes per Drejtesi dhe Barazi” qytetin e  Muhajiriya.

Sipas njoftimit te OKB-se, te pakten 30 persona kane humbur jeten ne Nyala, 80 kilometer nga qyteti i Darfurit Jugor.

Top Channel