SHBA, Deshell terheq kandidaturen

03/02/2009 22:45

Kabineti “Obama” merr nje tjeter goditje. I perzgjedhuri i presidentit amerikan Barak Obama per postin e sekretarit te Shendetesise ka terhequr kandidaturen pasi u morr ne pyetje per vonesen ne pagimin e nje pjese te taksave me vlere prej 120 mije dollaresh.

Vendimi i Tom Deshellit vjen vetem pak kohe pasi nje tjeter kandidate e rendesishme e Obames, Nancy Killefer, po per probleme taksash, ndonese ne nivele shume te vogla, hoqi dore nga posti i kryembikeqyreses se buxhetit.

Shtepia e Bardhe thote se presidenti Obama e pranoi terheqjen e Deshellit “me keqardhje dhe deshperim”, sic thuhet ne nje deklarate te saj.

Te henen, ai vete i dergoi nje leter Komisionit te Senatit per Financat per ceshtjen e taksave, mosshlyerjen e te cilave e quante nje gabim pa dashje.

Ish-udheheqesi i demokrateve ne Senat, Tom Deshell tha se “ndjente turp dhe zhgenjim per gabimet”.

Republikanet thane se terheqja e Deshellit ishte e urdheruar, sepse, sipas tyre, ish-senatori mjaft popullor, nuk i mbetej asnje rrugezgjidhje tjeter.

Top Channel