Mijëra protestues marshuan në Beograd për të shënuar përvjetorin e vrasjes së një lider të serbëve të Kosovës, Oliver Ivanoviç dhe akuzuan autoritetet se po mbronin dhe fshihnin autorët e vrasjes të pazbardhur.

Marshimi, protesta e shtatë e tillë anti-qeveritare që nga 8 dhjetori, u zhvillua në prag të një vizite të presidentit rus Vladimir Putin, një ngjarje që pritet të rrisë popullaritetin e presidentit Aleksandar Vuçiç, i cili kryeson gjithashtu Partinë në pushtet Serbe Progresive (SNS).

Protestuesit e sjellë së bashku nga Aleanca për Serbinë, një grupim i lirë i 30 partive dhe organizatave të opozitës, marshuan në heshtje në mbrëmje në nder të Oliver Ivanoviçit, të vrarë një vit më parë në qytetin e Mitrovicës në Kosovë.

“Kjo nuk ka të bëjë vetëm me Oliverin, i cili ishte njeri paqeje, por kjo protestë ka të bëjë edhe me klimën e frikës. Kjo është për shkak të një regjimi që frikëson qytetarët e vet”, tha Nenad Nikoliç, një 23- vjeçar.

Ivanoviç, 64 vjeç, u qëllua për vdekje më 16 janar, kur mbërriti në zyrën e tij të partisë në Mitrovicë, një qytet i ndarë midis shqiptarëve shumicë etnikë të Kosovës dhe serbëve nacionalistë të pakicës, të cilët dominojnë në rajonin verior përreth Mitrovicës.

Ai ishte duke u përballur me rigjykimin për vrasjet e shqiptarëve etnikë gjatë kryengritjes guerrilase të Kosovës 1998-1999, kundër sundimit represiv serb. Kosova fitoi pavarësinë nga Serbia në vitin 2008 dhe Ivanoviç u bë më vonë i njohur si një relativ i moderuar për avokimin e dialogut dhe kompromisit me shqiptarët e Kosovës.

Ivanoviç gjithashtu u bë një nga bashkëbiseduesit kryesorë të NATO-s, OKB-së dhe zyrtarëve të BE-së të vendosur në Kosovë, për të ndihmuar në orientimin e saj drejt një demokracie të qëndrueshme dhe sundimit të ligjit.

“Kjo është një ditë simbolike sepse nuk jemi vetëm duke shënuar vrasjen e një njeriu të madh, po shënojmë një vit të mbulimit të vrasjes nga shteti dhe Prishtina”, tha Stana Iliç, 59 vjeç. “Unë shpresoj se kjo vrasje do të zgjidhet sapo të zëvendësohet Vuçiç dhe klika e tij,” tha ajo.

Tre serbë u arrestuan në lidhje me vrasjen në nëntor të vitit 2018, kur një njësi speciale e policisë e dërguar nga qeveria shqiptare e Kosovës në Prishtinë, kreu një bastisje në pjesën veriore të Mitrovicës, të mbizotëruar nga serbët.

Të mërkurën protestuesit marshuan drejt kishës më të madhe ortodokse në Serbi, Kishës së Shën Savës, një vend që Putini do të vizitojë. Dhjetra mijëra mbështetës të SNS pritet të vijnë në kishë të enjten për të përshëndetur udhëheqësin rus.

Që kur mori pushtetin në vitin 2012, Vuçiç ka kryer një veprim delikat balancues midis qëllimit të Serbisë për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian dhe mbajtjes së lidhjeve të ngushta me Rusinë Ortodokse.

Vuçiç dhe koalicioni i tij kanë një shumicë prej 160 deputetësh në parlamentin me 250 vende, por protestat mund të tronditin popullaritetin e tyre.

“Pakënaqësia është atje, është çështje e kohës nëse do të ketë rrezik më të qëndrueshëm ndaj qeverisë”, tha për Reuters Florian Bieber, ekspert i Ballkanit në Universitetin e Grazit.

Top Channel