Reagime pas mbylljes se palestrave per femra ne Arabi

28/04/2009 13:35

Nje grup grash islamike kane nisur ne internet nje fushate proteste me slloganin “Le te shendoshemi!”, kunder vendimit te autoriteteve arabe per te mbyllur palestrat private per femra.

Palestrat e para private u hapen gjashte vite me pare dhe sot jane shume popullore, si vende relaksi, si vende per te luftuar obezitetin ose per te hequr ato kilograme te mundimshme.

Sipas shtypit saudit, 66 perqind e femrave vendase jane mbi peshe. Departamenti i Sportit dhe Rinise jep licensa per palestra private per meshkuj, po jo per femra.

Sipas te perditshmes “Arab News” asnje qeveri nuk do te sulmohet nga autoritetet fetare, te cilat i kane quajtur palestrat per femra si te turpshme dhe nje tentative qe i ben grate te largohen nga shtepia dhe te lene pas dore bashkeshortin dhe femijet.

Ne Arabine Saudite, sporti eshte i ndaluar edhe ne shkollat shteterore femerore. Nuk ka asnje Federate qe te organizoje aktivitete sportive per vajzat dhe nuk mund te marrin pjese ne olimpiada.

Top Channel