Kirill, patriarku i ri i Kishes Ortodokse Ruse

27/01/2009 21:20

Mitropoliti 62 vjecar Kaliningrad Kirill eshte patriarku i ri i Kishes Ortodokse Ruse.

Lajmin e bejne te ditur agjencite lokale te shtypit, sipas te cilave ne vitin 1989, Kirill ka qene minister i Jashtem i te njejtit Komunitet.

Nderkohe, zgjedhja e tij eshte mirepritur edhe nga Vatikani. “Kirill eshte nje person i njohur dhe i vleresuar nga Papa Benedikti”, ka deklaruar zedhenesi i selise se shenjte, at Federico Lombardi.

Top Channel