Sulme të koordinuara në Rusi, nëntë të vdekur dhe 25 të plagosur. Objektivë, sinagogat dhe kishat e Dagestanit

23/06/2024 23:59

Të paktën nëntë persona janë vrarë dhe 25 janë plagosur në ato që duket të jenë sulme të koordinuara nga persona të armatosur në provincën më jugore të Dagestanit të Rusisë, thonë autoritetet lokale.

Sulmet janë raportuar në kisha, sinagoga dhe një ndalesë trafiku policor në qytetet Derbent dhe Makhachkala, të cilat janë rreth 120 km (75 milje) larg njëri-tjetrit.

Ndër të vdekurit janë shtatë oficerë të zbatimit të ligjit, një prift dhe një roje sigurie e kishës, sipas autoriteteve lokale. Katër “militantë” janë vrarë gjithashtu, sipas agjencisë ruse të lajmeve TASS.

“Sipas informacioneve që kam marrë, At Nikollaj është vrarë në kishën e Derbentit, i kanë prerë fytin. Ai ishte 66-vjeç dhe shumë i sëmurë”, tha kryetari i Komisionit të Monitorimit Publik të Dagestanit, Shamil Khadulaev.

Ai tha gjithashtu se një roje sigurie në kishë i armatosur vetëm me një pistoletë u qëllua.

Sipas telegramit të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Dagestanit, një nga oficerët e zbatimit të ligjit të vrarë ishte kreu i departamentit të policisë “Dagestan Lights”, Mavludin Khidirnabiev.

Në një kishë në Makhachkala, 19 persona u mbyllën për arsye sigurie gjatë një shkëmbimi zjarri që përfundoi me të paktën një të vrarë nga autorët, raportoi TASS duke cituar Ministrinë e Punëve të Brendshme për Dagestan.

Ndërkohë, një sinagoge në Derbent iu vu zjarri me foto që tregonin flakë të mëdha dhe shtëllunga tymi që dilnin shumë nga një seri dritaresh në të paktën një kat të strukturës.

Sulme u raportuan gjithashtu në një sinagogë në Makhachkala dhe një postë trafiku të policisë në Makhachkala.

Ministria e Jashtme izraelite përshkroi atë që tha se ishte “një sulm i kombinuar” ndaj dy sinagogave.

“Sinagogës në Derbent iu vu zjarri dhe u dogj deri sa ra në tokë. Rojet lokale u vranë. Sinagoga në Makhachkala u sulmua me armë zjarri, nuk ka detaje të mëtejshme”, tha Ministria e Jashtme në një deklaratë.

“Me sa dihet, nuk ka pasur besimtarë në sinagoga në kohën e sulmit dhe nuk ka viktima të njohura nga komuniteti hebre”, thuhet në deklaratë.

Kreu i Republikës së Dagestanit, Sergej Melikov, ka lëshuar një mesazh në Telegram duke thënë se “persona të panjohur kanë bërë përpjekje për të destabilizuar situatën sociale. Sipas informacioneve paraprake mes tyre ka edhe viktima”.

Top Channel