Anijet luftarake të Putinit parkohen në “pragun” e Bidenit! Rindezin frikën për një luftë bërthamore

13/06/2024 10:43

Anijet luftarake të Vladimir Putinit kanë hyrë në Kubë, një hap ky që mund të çojë drejt një konflikti global.

Është një pamje që rindez frikën e krizës së raketave Kubane, një flotë anijesh ruse që arrijnë në Karaibe përpara stërvitjeve të planifikuara ushtarake.

Është parë si një përpjekje tjetër e presidentit të Rusisë për të përkulur muskujt e tij ushtarakë dhe për të fituar mbështetje të mëtejshme për luftën e tij në Ukrainë .

Katër anije ruse, duke përfshirë një nëndetëse bërthamore dhe një fregatë detare, kaluan grykën e Gjirit të Havanës të mërkurën. Zyrtarët amerikanë thanë se nuk e shohin këtë veprim si kërcënues, por shtuan se do të monitorojnë nga afër aktivitetin.

Ushtria amerikane pret se stërvitjet do të përfshijnë një pjesë të vogël të anijeve ruse dhe anijeve mbështetëse, të cilat gjithashtu mund të ndalojnë në Venezuelë. Rusia është një aleat i vjetër i Venezuelës dhe Kubës dhe luftanijet dhe avionët e saj kanë bërë sulme periodike në Karaibe.

Por ky mision vjen më pak se dy javë pasi Biden më në fund hoqi një embargo ndaj Ukrainës për të përdorur armë të ofruara nga SHBA për të goditur brenda Rusisë për të mbrojtur Kharkivin, qytetin e dytë më të madh të Ukrainës. Në përgjigje, Putin kërcënoi se ushtria e tij mund të përgjigjet me ‘hapa asimetrike’ diku tjetër në botë.

Benjamin Gedan, drejtor i Programit të Amerikës Latine në qendrën e mendimit Ëilson Center me bazë në Uashington, tha: “Mbi të gjitha, luftanijet janë një kujtesë për Uashingtonin se është e pakëndshme kur një kundërshtar ndërhyn në jashtë vendit tuaj të afërt”.

“Kjo u kujton gjithashtu miqve të Rusisë në rajon, përfshirë antagonistët e SHBA-së Kubën dhe Venezuelën, se Moska është në anën e tyre.”

Një administratë e lartë amerikane tha se vendosjet e Rusisë “nuk paraqesin kërcënim të drejtpërdrejtë për Shtetet e Bashkuara”.

Zyrtarët amerikanë javën e kaluar thanë se anijet ruse pritej të qëndronin në rajon gjatë verës. Anijet ruse janë ankoruar herë pas here në Havanë që nga viti 2008, kur një grup anijesh ruse hynë në ujërat kubane në atë që media shtetërore e përshkroi si vizitën e parë të tillë në pothuajse dy dekada.

Të mërkurën, ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov priti homologun e tij kuban, Bruno Rodriguez, për bisedime në Moskë.

Ryan Berg, drejtor i Programit Amerikan në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare me qendër në Uashington, tha: Ndërsa kjo ka të ngjarë të jetë pak më shumë se një provokim nga Moska, ai dërgon një mesazh për aftësinë e Rusisë për të projektuar fuqinë në hemisferën perëndimore me ndihmën e aleatëve të saj dhe sigurisht që do ta mbajë ushtrinë amerikane në gatishmëri të lartë derisa ata janë në teatër.

Kriza e raketave kubane në tetor 1962 është parë prej kohësh si momenti që bota iu afrua më shumë një lufte bërthamore midis SHBA-së dhe Bashkimit Sovjetik.

 

FOTO GALERI
1/4

Top Channel