Rezidenca luksoze ku Netanyahu dhe familja e tij strehohen gjatë trazirave, dyshohet se ka një bunker bërthamor

27/05/2024 13:49

Në rezidencën sekrete të hebreut amerikan Shimon Falich , në Jerusalem, ju jeni jashtë kontaktit me realitetin.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dhe gruaja e tij Sara thuhet se gjejnë strehim atje kur gjërat bëhen të vështira, raporton Jerusalem Post. Miliarderi Falic, mik i ngushtë i Netanyahut ka folur për marrëdhënien e tij me kryeministrin izraelit në një intervistë për rrjetin “N12 News”.

Sipas raporteve të huaja, Netanyahu shpesh qëndronte në shtëpinë e tij luksoze në Jerusalem, veçanërisht në kohë krize, si kur Irani lëshoi ​​drone dhe raketa kundër Tel Avivit.

Ka pasur edhe thashetheme se Falic ka një bunker bërthamor në shtëpinë e tij, por ai e ka mohuar këtë, duke theksuar se aty ka një dhomë të sigurt dhe një kinema në shtëpi.

“Nuk ka strehë. Ka një dhomë të sigurt në katin e dytë dhe një bodrum ku kemi një teatër në shtëpi”, tha miliarderi amerikano-hebre për rrjetin izraelit N12 Neës.

Familja Falich, zotëronte zinxhirin më të madh pa taksa të Amerikës dhe marka të tjera luksoze. Ata kanë qenë donatorë kryesorë të organizatave pro-izraelite dhe sioniste dhe kanë një miqësi të gjatë me familjen Netanyahu.

Netanyahu dhe familja e tij thuhet se preferojnë të jetojnë në rezidencën Falits në vend të shtëpive që zotërojnë, komenton gazeta izraelite. Burimet thonë se shtëpia e Falic ofron rehati, siguri dhe lehtësi mikpritjeje. Gazeta Jerusalem Post raporton gjithashtu se shteti izraelit ka marrë shuma të konsiderueshme për familjen e kryeministrit për të qëndruar në shtëpinë e Falitz gjatë luftës Izrael-Hamas.

Në prononcimet e saj për rrjetin “N12”, nëna e Falic ka sqaruar thashethemet për një strehë bërthamore. “Na bëri të qeshim.  Neve na duket qesharake sepse është kaq absurde. Nuk ka asnjë strehë bërthamore”, tha ajo.

Shimon Falich shpjegoi arsyet pse kryeministri izraelit preferon rezidencën e tij: Është një pallat, shumë komod për mikpritje dhe relaksim dhe i lehtë për t’u mbrojtur nga demonstratat dhe demonstruesit. Ju nuk dëgjoni se çfarë po ndodh vërtet jashtë, në thelb nuk jeni në kontakt me realitetin.

Nga ana e saj, zyra e kryeministrit izraelit sqaroi se Netanyahu qëndroi në shtëpinë e Falich përkohësisht derisa të vendosej një dhomë e sigurt në banesën e tij në Jerusalem. Simon Falic është pyetur edhe nëse ka marrë qira nga familja e kryeministrit. “Nuk marr qira nga askush që më viziton shtëpinë”, u shpreh ai.

Top Channel