SHBA/ Protestat për luftën në Gaza, shpërthejnë përplasjet mes pro-palestinezëve dhe pro-izraelitëve

29/04/2024 17:12

Protestuesit pro-palestinez dhe pro-izraelit janë përleshur në Universitetin e Kalifornisë, Los Anxhelos (UCLA), ndërsa demonstratat mbi luftën në Gaza vazhdojnë nëpër kampuset amerikane.

Tubimet mbarëkombëtare, ku ka pasur qindra arrestime, nuk treguan asnjë shenjë për të ndaluar. Përleshjet fizike shpërthyen pasi një pengesë që ndante të dy palët u shkatërrua.

Shtëpia e Bardhë ka këmbëngulur se demonstratat duhet të mbeten paqësore, ndërkohë zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby, tha se qeveria amerikane respekton të drejtën e protestuesve që demonstrojnë për luftën Izrael-Gaza.

Por, sipas BBC, ai dënoi incidentet antisemitike që janë raportuar, si dhe “të gjithë gjuhën e urrejtjes dhe kërcënimet e dhunës atje”.

Shumë protestues pro-palestinezë kanë kërkuar të distancohen nga incidentet antisemitike dhe në disa raste ata kanë fajësuar agjitatorët e jashtëm. Më shumë se 100 njerëz janë arrestuar deri më tani.

Tensionet u ndezën në universitetet amerikane pas sulmit të Hamasit të 7 tetorit, në të cilin u vranë rreth 1,200 njerëz në Izrael, dhe sulmit hakmarrës ushtarak izraelit që ka vrarë më shumë se 34,000 njerëz në Gaza.

Në dy javët e fundit, është shfaqur një kryengritje mbarëkombëtare, të cilën zyrtarët e universitetit dhe forcat e rendit janë përpjekur ta frenojnë. Ata kanë fajësuar grupet e jashtme për infiltrimin e demonstratave.

Lëvizja dyshohet se u inkurajua nga arrestimi i më shumë se 100 protestuesve në Universitetin e Kolumbisë pasi policia u thirr për të pastruar një kamp.

Protestat janë përhapur edhe në Kanada, me një kamp pro-palestinez me rreth 20 tenda të instaluara tani në mjediset e Universitetit McGill të Montrealit.

Aktivistët në të dy vendet po kërkojnë një armëpushim në konflikt dhe që universitetet e tyre, shumë me fonde masive, të ndërpresin lidhjet e tyre financiare ose të largohen nga Izraeli.

Top Channel