Izraeli kryen sulme në Iran! Kërcënim i një konflikti të ri në Lindjen e Mesme

19/04/2024 07:13

Izraeli ka kryer një sulm brenda Iranit, thotë një zyrtar amerikan për CNN, në një lëvizje që kërcënon ta shtyjë rajonin më thellë në konflikt.

Objektivi nuk është bërthamor, tha zyrtari.

Përpara sulmit izraelit të premten  pritshmëria e SHBA ishte se ata nuk do të synonin objektet civile ose bërthamore, tha një zyrtar tjetër i lartë amerikan për CNN.

CNN ka raportuar më parë se Izraeli i tha SHBA-së se përgjigja e tij do të ishte e kufizuar në shtrirje. Inteligjenca amerikane kishte sugjeruar se Izraeli po peshonte një sulm të ngushtë dhe të kufizuar brenda Iranit, sepse ata ndjehen sikur duhet të përgjigjen me një veprim kinetik të një lloji duke pasur parasysh shkallën e paprecedentë të sulmit iranian.

Gama e objektivave “nuk ishte specifikuar kurrë në terma të saktë, por vendndodhjet bërthamore dhe civile nuk ishin qartësisht në atë kategori”, shtoi zyrtari i dytë.

SHBA i ka kërkuar Izraelit të mos përgjigjet ndaj sulmit iranian të fundjavës së kaluar, të cilin presidenti Joe Biden të enjten e quajti “të paprecedentë”. SHBA “nuk ndezi dritën jeshile” një përgjigje izraelite, tha zyrtari i dytë.

Top Channel