“Raketa, tanke dhe avionë”, zyrtarët amerikanë: Kina po mbështet Rusinë për të zgjeruar prodhimin e armëve

13/04/2024 17:13

Kina po ndihmon Rusinë të rrisë bazën e saj industriale të mbrojtjes dhe të zgjerojë prodhimin e armëve, sipas zyrtarëve të lartë të administratës Biden.

Mbështetja që Kina ofron përfshin sasi të konsiderueshme veglash makinerish, motorë dronësh, teknologji për raketa lundrimi, mikroelektronikë dhe nitrocelulozë, të cilat Rusia i përdor për të prodhuar lëndë shtytëse për armë, thanë zyrtarët, sipas CNN.

Kinezët dhe rusët gjithashtu kanë punuar së bashku për të prodhuar dronë brenda Rusisë, tha një nga zyrtarët.

Mbështetja nga Kina ka një ndikim të rëndësishëm në aftësinë e Rusisë për të vazhduar sulmin e saj ndaj Ukrainës, ndërkohë që ushtria e Ukrainës është rrënuar nga mungesa e pajisjeve dhe armëve. Sfida për Ukrainën përkeqësohet nga republikanët në Kongresin e SHBA që vazhdojnë të bllokojnë votimin për një paketë të re ndihme ushtarake amerikane për Kievin.

“Një nga lëvizjet më të ndryshimit të lojës që kemi në dispozicion në këtë kohë për të mbështetur Ukrainën është të bindim PRC (Republikën Popullore të Kinës) të ndalojë së ndihmuari Rusinë për të rindërtuar bazën e saj industriale ushtarake. Rusia do të luftonte për të mbështetur përpjekjet e saj të luftës pa inputet e PRC-së”, tha një zyrtar i lartë i administratës, duke shtuar se “materialet kineze po mbushin boshllëqet kritike në ciklin e prodhimit të mbrojtjes të Rusisë”.

Vetëm këtë javë, gjenerali Chris Cavoli, komandanti i Komandës Evropiane të SHBA-së, u tha ligjvënësve se Rusia ka qenë “mjaft e suksesshme” në rindërtimin e ushtrisë së saj që kur pushtoi Ukrainën më shumë se 2 vjet më parë dhe kapaciteti i saj është “rritur” në masë të madhe në atë që ishte para pushtimit. Zyrtarët amerikanë po e bëjnë të qartë tani se Kina është kryesisht përgjegjëse për atë ndërtim të shpejtë.

Si një demonstrim i këtij partneriteti të thelluar Kinë-Rusi: në vitin 2023, 90% e importeve të mikro-elektronikës ruse erdhën nga Kina, të cilën Rusia e ka përdorur për të prodhuar raketa, tanke dhe avionë, tha një zyrtar i dytë.

Dhe zgjerimi i shpejtë i prodhimit të raketave të artilerisë nga Rusia është kryesisht për shkak të nitrocelulozës që vjen nga Kina, thanë zyrtarët. Kjo vjen pasi Rusia duket në rrugën e duhur për të prodhuar gati tre herë më shumë municione artilerie sesa SHBA dhe Evropa,  raportoi CNN në fillim të këtij viti.

Përtej pajisjeve të mbrojtjes, Kina po ndihmon Rusinë të përmirësojë satelitin e saj dhe aftësitë e tjera të bazuara në hapësirë ​​për përdorim në Ukrainë, dhe duke ofruar imazhe për Rusinë për luftën e saj kundër Ukrainës, thanë zyrtarët.

Disa nga këto informacione vijnë nga inteligjenca e reduktuar e SHBA-së, thanë zyrtarët.

Mbështetja nga Kina po kompenson pengesat e rëndësishme që industria ruse e mbrojtjes përjetoi në fillim të luftës në Ukrainë për shkak të sanksioneve të SHBA-së dhe kontrolleve të eksportit.

Presidenti Joe Biden ngriti shqetësimet për mbështetjen e Kinës për bazën industriale të mbrojtjes ruse në një telefonatë me presidentin kinez Xi Jinping në fillim të këtij muaji, pas zyrtarëve të tjerë që ngritën vazhdimisht shqetësimet me homologët e tyre kinezë, thanë zyrtarët.

Top Channel