Biden paralajmëron se Irani do të sulmojë Izraelin: Nuk do të ketë sukses, ne jemi të përkushtuar

12/04/2024 22:13

Presidenti Joe Biden u tha gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë se ai pret që Irani të sulmojë Izraelin, së shpejti. 

“Unë nuk dua të jap informacione të sigurta, por pritshmëria ime është më shpejt se më vonë,” u tha Biden gazetarëve kur u pyet se sa i afërt do të ishte një sulm iranian ndaj Izraelit.

I pyetur se cili është mesazhi i tij për Iranin tani, presidenti tha: “Mos”.

Në përgjigje të pyetjeve nëse trupat amerikane ishin në rrezik, Biden tha se Shtetet e Bashkuara janë “të përkushtuara” për mbrojtjen e Izraelit.

“Ne jemi të përkushtuar ndaj mbrojtjes së Izraelit. Ne do të mbështesim Izraelin, do të ndihmojmë në mbrojtjen e Izraelit dhe Irani nuk do të ketë sukses”, tha Biden.

SHBA ka qenë në gatishmëri të lartë për një sulm të rëndësishëm hakmarrës iranian ndaj Izraelit në ditët e fundit, ndërsa frika rritet për një luftë më të gjerë rajonale.

Mbetet një kërcënim “real”, “i besueshëm” dhe “i zbatueshëm” i Iranit që të nisë sulme, tha Shtëpia e Bardhë të premten, pas sulmit të Izraelit ndaj një kompleksi diplomatik iranian në Siri javën e kaluar që vrau tre gjeneralë iranianë.

Departamenti i Mbrojtjes po zhvendos asete shtesë në rajonin e Lindjes së Mesme “për të forcuar përpjekjet rajonale të parandalimit dhe për të rritur mbrojtjen e forcave për forcat amerikane”, tha një zyrtar amerikan i mbrojtjes për CNN, ndërsa Izraeli dhe SHBA po përgatiten për një sulm të mundshëm iranian.

SHBA nuk po parashikon që Irani ose përfaqësuesit e tij do të sulmojnë forcat amerikane si pjesë e hakmarrjes së tyre, por po i lëviz asetet për çdo rast.

Top Channel