Kujdes nëse konsumoni banane me stomakun bosh, shkakton probleme shëndetësore

05/09/2023 14:55

Bananet janë një frut i gjithanshëm dhe ushqyes që mund të shijohet në mënyra të ndryshme.

Ato janë një burim i mirë i vitaminave C dhe B6, kaliumit dhe magnezit dhe mund të përdoren si ëmbëltues natyral në smoothie, petulla dhe pjata të tjera. Por a e dini se konsumimi i tij me stomakun bosh mund të shkaktojë shumë rreziqe shëndetësore, duke përfshirë një rritje të sheqerit në gjak?

E keqe për zemrën tuaj

Po, e lexuat mirë! Ngrënia e bananeve me stomakun bosh mund të bëjë kërdi në zemrën tuaj. Bilanci midis magnezit dhe kalciumit në gjak mund të prishet nga përqendrimi i lartë i magnezit të bananeve. Ky çekuilibër mund të dëmtojë shëndetin e zemrës.

Pika e sheqerit në gjak

Bananet janë të mbushura me sheqer, prandaj ngrënia e tyre me stomakun bosh mund të shkaktojë një rritje të papritur të niveleve të sheqerit në gjak. Kjo mund të çojë në lodhje, dhimbje koke dhe probleme të tjera. Kjo është arsyeja pse diabetikëve u kërkohet gjithmonë të mos e fillojnë ditën e tyre me një fetë banane.

Mund të shkaktojë shqetësime të stomakut

Një arsye tjetër kryesore për të mos e filluar ditën tuaj me banane është mënyra se si ajo ndërpret funksionet e stomakut tuaj. Bananet përmbajnë pektinë, një lloj fibër që mund të lidhet me acidin e stomakut dhe të ngadalësojë tretjen. Kjo mund t’ju bëjë të ndiheni të fryrë dhe të pakëndshëm.

Ulje e absorbimit të hekurit

Nëse vuani nga mungesa e hekurit, shmangni konsumimin e bananeve me stomakun bosh. Pse kështu? Kjo është për shkak se, bananet janë të mbushura me kalium, i cili mund të ndërhyjë në përthithjen e hekurit. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për njerëzit që kanë mungesë hekuri.

Shkakton aciditet

Ngrënia e bananeve me stomakun bosh mund ta bëjë trupin tuaj më acid, sepse bananet janë acidike. Fillimisht do t’ju ofrojë një rritje të shpejtë të energjisë, por më vonë do t’ju lërë të ndiheni të rraskapitur dhe të lodhur.

Shtimi në peshë

Për ata që duan të shtojnë peshë, është absolutisht mirë ta nisin ditën me një fetë banane. Por, për ata që janë në udhëtimin e tyre për humbje peshe, është e rëndësishme të theksohet se ngrënia e bananeve me stomakun bosh nuk është kurrë zgjidhja e duhur. Bananet janë të larta në kalori, kështu që ngrënia e tyre me stomak bosh mund të kontribuojë në shtimin e peshës.

Ndikon në metabolizmin e trupit tuaj

Konsumimi i bananeve me stomakun bosh mund të ndikojë gjithashtu në shkallën e metabolizmit të trupit tuaj dhe të ndikojë negativisht në sistemin e plotë të tretjes. Prandaj, nuk duhet të pini një banane në mëngjes me stomak bosh.

Bananet nuk duhet të konsumohen shpesh me stomakun bosh. Nëse vendosni të hani një banane në mëngjes, Dr Tashvika ta për TheHealthSite.com që duhet të hani banane pasi të keni konsumuar ushqime të tjera që mund të ndihmojnë në ngadalësimin e tretjes, të tilla si arrat ose farat.

Top Channel