Ndryshime në kabinetin e Sunak! Grant Shapps emërohet si ministër i ri i Mbrojtjes në Britani

31/08/2023 17:51

Ish-ministri i energjisë, Grant Shapps, u emërua ditën e sotme si Ministër i Mbrojtjes duke zëvendësuar kreun e deritanishëm të mbrojtjes, Ben Wallace, një lëvizje surprizë që rikonfirmon mbështetjen e Britanisë ndaj Ukrainës.

“Do të punoj me burrat dhe gratë e Forcave tona të Armatosura që mbrojnë sigurinë e vendit dhe do të vazhdoj mbështjetjen e Britanisë së Madhe ndaj Ukrainës ndërsa lufton kundër agresionit barbar të Putinit”, shkroi Shapps në “X” pas emërimit.

Ish-ministri i Mbrojtjes, Ben Wallace njoftoi largimin pas katër vitesh në detyrë. Ai tha gjithashtu se do të jepte dorëheqjen si ligjvënës në zgjedhjet e ardhshme kombëtare.

Wallace, i cili ishte shpallur si pasardhës i mundshëm i Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, kishte marrë një rol udhëheqës në formësimin e përgjigjes së Britanisë ndaj pushtimit rus të Ukrainës vitin e kaluar.

Nën drejtimin e tij, Britania siguroi 2.3 miliardë paund ndihmë ushtarake për Kievin në vitin 2022 dhe u bë vendi i parë që filloi të furnizojë Ukrainën me raketa lundrimi me rreze të gjatë në maj të këtij viti për të ndihmuar në përfundimin e luftës më të madhe tokësore të Evropës që nga Lufta e Dytë Botërore.

Wallace mbeti në post vitin e kaluar kur Britania kaloi një nga periudhat më të trazuara në historinë e saj politike, me largimin e dy kryeministrave për shkak të skandaleve dhe trazirave ekonomike.

Roli i mbrojtjes do të jetë puna e pestë e qeverisë së Shapps gjatë vitit të kaluar, pasi shërbeu në katër ministri të ndryshme, transport, punë të brendshme, biznes dhe më pas në energji dhe neto zero.

Emërimi i tij nuk ka gjasa të ndryshojë mbështetjen e Britanisë për Ukrainën kundër Rusisë.

 

Top Channel