Biden shpreson që lideri i Kinës do të marrë pjesë në samitin e G20-ës

31/08/2023 21:40

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, tha më 31 gusht se ai shpreson që presidenti kinez, Xi Jinping, do të marrë pjesë në samitin e në takimin e liderëve të grupit të 20 shteteve më të industrializuara (G20).

Agjencia e lajmeve Reuters raportoi se Xi nuk pritet të marrë pjesë në këtë samit, duke eleminuar kështu që të jetë udhëheqësi i SHBA dhe Amerikanët të takohen në këtë vit.

Samiti ishte parë si një vend për një takim të mundshëm që Biden ka një takim të mundshëm, në një kohë që dy superfuqitë po tentojnë t’i stabilizojnë tensionet tregtare dhe gjeopolitike.

Xi u takua për herë të fundit me Bidenin në margjinat e samitit të G20-ës në Bali, Indonezi nëntorin e kaluar.

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka thënë se nuk do të udhëtojë në Nju Delhi dhe në vend të tij do të dërgojë ministrin e Jashtëm rus, Sergei Lavrov.

As presidenti i Kinës nuk pritet të marrë pjesë në samitin e javëve të tij të tjera në një vend që do të dërgojë kryeministrit Li Qiang, një BE-së një zyrtari të transmetuar nga agjencia e lajmeve AFP.

“Informacioni im i fundit… ishte se Xi nuk kishte ndërmend të udhëtonte, do të vinte kryeministri”, raportohet t’u ketë thënë zyrtari evropian gazetarëve në Bruksel përpara samitit të 9 dhe 10 shtatorit në Nju Delhi.

Xi dhe kryeministri i Indisë, Narendra Modi, kanë bisedime të pazakonta me njëri-tjetrin në samitin e grupit BRICS në Afri të Jugut javën e kaluar, por tensionet mbeten të larta midis gjigantëve.

Më 29 gusht, India i lëshoi ​​publikisht një reagim të ashpër pasi një hartë zyrtare është publikuar nga Pekini dukej se pretendon një pjesë të madhe në Himalajet, ku Delhi pretendon sovranitetin.

Zyrtarët evropianë shpresojnë se samiti i G20 në Nju Delhi do të shërbejë si mundësi për të lobuar fuqinë e BRICS-it, si India dhe Kina, për të rënë për kritikat më të forta ndaj anëtarëve të Rusisë, pas pushtimit të tire nga Moska.

Top Channel