Katër milionë fëmijë në Pakistan nuk kanë ujë të pijshëm, një vit pas përmbytjeve vdekjeprurëse

25/08/2023 14:23

Një vit pasi përmbytjet katastrofike shkatërruan pjesë të Pakistanit, rreth 4 milionë fëmijë në vendin e Azisë Jugore mbeten pa akses në ujë të pijshëm, ka paralajmëruar agjencia e fëmijëve të Kombeve të Bashkuara.

Në një njoftim për shtyp të premten, UNICEF tha se vlerëson se ka 8 milionë njerëz në vend, rreth gjysma e të cilëve janë fëmijë, të cilët vazhdojnë të jetojnë në zonat e prekura nga përmbytjet pa ujë të pastër.

“Fëmijët e cenueshëm që jetojnë në zonat e prekura nga përmbytjet kanë kaluar një vit të tmerrshëm,” tha në deklaratë Abdullah Fadil, Përfaqësuesi i UNICEF-it në Pakistan.

“Ata humbën të dashurit e tyre, shtëpitë dhe shkollat ​​e tyre. Ndërsa shirat e musonit kthehen, frika e një fatkeqësie tjetër klimatike duket e madhe. Përpjekjet për rikuperim vazhdojnë, por shumë mbeten të paarritur dhe fëmijët e Pakistanit rrezikojnë të harrohen.

Fëmijët luajnë në një kamp refugjatësh për njerëzit e zhvendosur nga përmbytjet e musonit, në Divizionin Karaçi të provincës Sindh, Pakistan, të dielën, 21 maj 2023.

Përmbytjet e shkaktuara nga shirat rekord të musonit dhe shkrirja e akullnajave në rajonet malore veriore të Pakistanit vitin e kaluar morën jetën e afro 1600 njerëzve – më shumë se një e treta e të cilëve ishin fëmijë – dhe ndikuan rreth 33 milionë të tjerë.

Përmbytjet përfshinë një të tretën e vendit, duke lënë dhjetëra mijëra të bllokuar në rrugë pa ushqim për të ngrënë apo ujë të pastër për të pirë.

Rreth 30,000 shkolla, 2,000 objekte shëndetësore dhe 4,300 sisteme të ujit u dëmtuan ose u shkatërruan, tha UNICEF.

“Fatkeqësia e lidhur me klimën thelloi pabarazitë para-ekzistuese për fëmijët dhe familjet në rrethet e prekura”, tha UNICEF në deklaratë. “Një e treta e fëmijëve ishin tashmë jashtë shkollës përpara përmbytjeve, kequshqyerja po arrinte nivelet e emergjencës dhe qasja në ujë të pijshëm të sigurt dhe kanalizime ishte shqetësuese”.

Ndërsa uji filloi të zvogëlohej, një mori sëmundjesh të lidhura me ujin filluan të infektonin mijëra – shumë prej të cilëve ishin fëmijë. Prindërit u përpoqën në mënyrë të dëshpëruar të kërkonin ndihmë pasi fëmijët e tyre u infektuan me diarre, dizenteri, ethet denge dhe malarie.

Fëmijët e zhvendosur brenda vendit të prekur nga përmbytjet ndjekin një klasë të lëvizshme shkollore pranë kampit të improvizuar në zonën e goditur nga përmbytjet e Dera Allah Yar në rrethin Jaffarabad të provincës Balochistan më 9 janar 2023.

Përmbytjet erdhën pasi Pakistani tashmë po përballej me një krizë të rëndë ekonomike, duke e komplikuar më tej mjerimin ekonomik të miliona njerëzve, duke i shtyrë familjet në varfëri dhe duke i lënë shumë të paaftë për të përballuar gjërat thelbësore si ushqimi, karburanti dhe ilaçet.

Gjendja e vështirë e vendit është komplikuar më tej nga trazirat politike që kanë përfshirë vendin në muajt e fundit pasi ish-kryeministri Imran Khan u arrestua me akuza për korrupsion, duke shkaktuar protesta vdekjeprurëse.

Khan u rrëzua në mënyrë dramatike nga pushteti në një votë mosbesimi vitin e kaluar, pas akuzave të shumta për qeverisje të keqe, duke përfshirë keqmenaxhimin ekonomik. Ai pretendon se akuzat kundër tij janë politike dhe drejtohen nga ushtria e fuqishme e vendit.

Muajin e kaluar, Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) miratoi një paketë ndihme prej 3 miliardë dollarësh për Pakistanin, duke i dhënë vendit të varfër një moment pushimi në atë që ka qenë një vit i trazuar.

Deri kohët e fundit, qeveria kishte vendosur kontrolle të rrepta të importeve dhe daljeve të dollarit, të cilat mbytën aktivitetin e sektorit privat, sipas një raporti të prillit nga Banka Botërore.

Por një kusht i huasë së FMN-së ishte që Pakistani ta lejonte vendin të kthehej në një kurs këmbimi të bazuar në treg, “gjë që sugjeron se autoritetet tani kanë hapësirë ​​ose oreks të kufizuar për ndërhyrjen në monedhë”, sipas Shivaan Tandon, ekonomist në zhvillim aziatik në Capital Economics.

Ndërkohë, shkalla e varfërisë në Pakistan ka arritur në 21.9%, duke mbuluar më shumë se një të pestën e popullsisë, sipas të dhënave të FMN.

Fëmijët mbledhin perime nga uji në një treg të përmbytur pas reshjeve të mëdha në Lahore më 26 qershor 2023.

Varfëria dërrmuese ka shtyrë shumë të largohen nga vendi. Uria e përhapur dhe rritja e çmimeve kanë shkaktuar stres, ankth dhe dëshpërim. Në prill, gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit të Islamit, qindra njerëz u rreshtuan në rrugë për një qese të vetme me miell falas, duke çuar në rrëmujë vdekjeprurëse dhe kaos.

UNICEF paralajmëroi gjithashtu në fillim të këtij muaji se efektet e krizës klimatike dhe fenomeneve të tjera ekstreme të motit kanë një ndikim shkatërrues tek fëmijët në Azinë Jugore.

Gati gjysmë miliardë fëmijë në rajon janë të ekspozuar ndaj temperaturave ekstreme të larta pasi valët e të nxehtit kërcënuese për jetën, të shkaktuara nga kriza klimatike, bëhen më të forta dhe më të shpeshta, tha ai.

Analiza e tij e të dhënave të vitit 2020 tregoi se rreth 460 milionë fëmijë në vende duke përfshirë Afganistanin, Indinë dhe Pakistanin ishin të ekspozuar ndaj temperaturave ku 83 ose më shumë ditë në vit kalonin 35 gradë Celsius (95 Fahrenheit) – duke e bërë Azinë Jugore rajonin më të goditur për ata. nën moshën 18 vjeç.

Fadil nga UNICEF tha se agjencia i ka bërë thirrje qeverisë së Pakistanit dhe partnerëve të saj që të “rrisin dhe mbështesin investimet në shërbimet bazë sociale për fëmijët dhe familjet”.

Ai shtoi: “Ne nuk mund të harrojmë fëmijët e Pakistanit. Ujërat e përmbytjes kanë ikur, por problemet e tyre mbeten, në këtë rajon të paqëndrueshëm klimatik.”

Top Channel