Paulina Porizkova ka zbukuruar kopertinat e shumë revistave të modës që nga vitet 1980.

Pavarësisht se së fundmi ka mbushur 58 vjeç, ajo vazhdon të ndjekë me dëshirë karrierën e saj të modelingut. Kjo bukuroshe me origjinë çeke është perfekte me trupin e saj, të cilin e shfaq atë sa herë që është e mundur, siç mund ta shihni nga llogaria e saj në Instagram.

Porizkova shpesh kritikohet për postimin e shpeshtë të fotove pikante dhe kjo e shqetëson atë. Megjithatë, ajo beson fort se ka të drejtë të ekspozojë trupin e saj para miliona shikuesve nëse dëshiron. Modelja shprehet se tani mund t’i japë përparësi vetes pas dekadash kujdesi për të tjerët.

Paulina lufton që gratë të jenë në gjendje t’i hapen botës ashtu siç duan. Nëse njerëzit janë në rregull me vajzat e reja që shikojnë në mediat sociale, pse admirimi i një zonje të pjekur është një tabu kaq e çuditshme? Paulina është marrë me modeling që në moshën 15-vjeçare.

Paulina u bë e njohur në moshën 16-vjeçare kur shoqja e saj dërgoi foto të saj në agjencinë e modelimit Elite. Paulina nënshkroi kontratën e saj të parë serioze dhe dy javë më vonë, ajo u shfaq në kopertinën e Vogue Gjermani.

Disa vite më parë, Porizkova foli kundër diskriminimit në moshë. Shoqëria i sheh gratë e moshuara si këto gjyshe të mençura dhe të durueshme, por zakonisht nuk ka asnjë aluzion sensualiteti apo seksualiteti. Kjo është një nga ato tabutë e çuditshme sociale, prandaj Porizkova vendosi të flasë për të. Në moshën 58-vjeçare, Paulina është ende e njëjta grua që ishte tridhjetë vjet më parë dhe thotë se ndihet shumë më mirë tani.

Modelja nuk pretendon se trupi i saj është perfekt dhe nuk ka nevojë për mirëmbajtje të vazhdueshme, por është e gatshme ta paguajë çmimin. Të kesh një trup të hollë në 58 kërkon shumë punë, veçanërisht kur bëhet fjalë për kofshët. Të qëndrosh në formë nuk është e lehtë, por e lejon Paulinën të shfrytëzojë sa më shumë trupin e saj pa e marrë për të mirëqenë.

Kur modelja gjeti burrin e saj të ardhshëm, Ric Ocasek, liderin e grupit The Cars, ajo ishte 22 vjet më e re se ai. Bashkimi i tyre zgjati 30 vjet. Pak para vdekjes së Ricit, Paulina e la atë. I tërbuar nga inati, muzikanti ndryshoi testamentin e tij, duke lënë pa trashëgimi Paulinën dhe dy djemtë e tyre. Porizkova pranoi se lajmi tronditës e bëri mjaft të vështirë procesin e pikëllimit.

Me një audiencë mjaft aktive dhe të madhe në Instagram, Porizkova po bën çmos që të gjithë të kuptojnë se mosha është vetëm një numër dhe se çdo grua mund dhe duhet të jetë krenare për trupin e saj.

FOTO GALERI
1/11

Top Channel