Zbuloni perimen që ka veti shëruese! Ul vdekshmërinë dhe sëmundjet kardiovaskulare

20/08/2023 14:00

Emri i patëllxhanit vjen nga një variant i emrit të tij latin, melongena.

Me ndryshimin e “g” në “z” u krijua fjala “melanzan” në italisht dhe në greqisht u bë “patëllxhan”.

Pas hulumtimit etimologjik, vijon edhe hulumtimi laboratorik, sipas të cilit patëllxhanët kanë efekt të fortë antioksidues për shkak të përmbajtjes së saj në antocianin (që gjenden në lëkurën e patëllxhanit), të cilat mbrojnë qelizat e trurit nga veprimi oksidativ i radikalet e lira.

Është gjithashtu i lartë në fibra, kalium, vitaminë C dhe vitaminë B-6. Më konkretisht, një porcion siguron 10% të nevojave për fibra, 5% kalium, 3% vitaminë C, 5% B-6, 1% hekur dhe 2% magnez.

Patëllxhani sa më pak të skuqet apo zihet, aq më shumë i ruan lëndët ushqyese.

Karakteristikat kryesore

Patëllxhani është i pasur me flavonoide, pasi përmban 13 komponime fenolike, të cilat janë të dobishme për shëndetin tonë dhe kanë një efekt antioksidant.

Është i pasur me magnez dhe vitamina, gjë që i jep një rol kardioprotektiv. Përmbajtja e lartë e fibrave, kaliumit dhe vitaminave ndihmon në shëndetin e zemrës.

Polifenolet që gjenden në shtresën e jashtme të purpurt të patëllxhanit tregojnë veti të rëndësishme antikancerogjene, pasi parandalojnë rritjen e tumoreve dhe përhapjen e qelizave kancerogjene.

Analizat laboratorike të përbërjeve fenolike në patëllxhan, zbulojnë se perimet përmbajnë sasi të konsiderueshme të acidit klorogjenik, i cili shërben si një agjent antimikrobik, antiviral dhe antikancerogjen.

Patëllxhanët përmbajnë shumë ujë (93%), gjë që i bën ata një ushqim thelbësor gjatë ditëve të nxehta të verës, duke përfituar edhe funksionin e mirë të urinës. Uji i patëllxhanit (pas zierjes) është gjithashtu jashtëzakonisht i dobishëm, i cili është i pasur me flavonoide dhe acid klorogjenik, por shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm për vetitë e tij shëruese.

Një pjesë e përfitimeve të tij shpjegohen me vetitë diuretike dhe pastruese të patëllxhanit, të cilat kontribuojnë në eliminimin e substancave të mbeturinave nga trupi, duke nxitur humbjen e peshës.

Vetitë e tij shëruese

-Ndihmon në uljen e rrezikut të obezitetit, vdekshmërisë së përgjithshme, diabetit dhe sëmundjeve të zemrës.

-Konsumimi i tij përmirëson lëkurën dhe flokët dhe rrit energjinë e trupit.

-Për shkak të përmbajtjes së lartë të flavonoideve, dhe kryesisht substancës nasunin, konsumi i tij ul rrezikun e vdekshmërisë nga

-Sëmundjet kardiovaskulare dhe fillimi i artritit reumatoid.

-Rritja e marrjes së antocianinave (polifenoleve në lëkurën e patëllxhanit) është shoqëruar me presionin e ulët të gjakut ndjeshëm, sepse lehtëson

-Rrjedhjen e gjakut në tru. Çrregullimet mendore shmangen dhe kujtesa përmirësohet.

-Fibra që përmban lehtëson kapsllëkun dhe parandalon formimin e hemorroideve dhe kolitit.

-Për shkak të përmbajtjes së tij në minerale dhe vitamina, konsumimi i tij përmirëson funksionimin e mëlçisë, zorrëve dhe veshkave.

-Acidi klorogjenik që përmban patëllxhani është përgjegjës për nivelet e ulëta të kolesterolit LDL në gjak.

-Ka pak kalori, pa yndyrë dhe gjatë tretjes thith yndyrën e ushqimeve të tjera, duke ndihmuar kështu në rënien në peshë.

Kështu që ia vlen ta shtojmë këtë perime unike në dietën tonë. Edhe pse është e lidhur ngushtë me pataten dhe rritet njësoj si domatja, ajo përmban përqendrimin më të lartë të nasuninës, kalciumit dhe kaliumit, duke fituar me meritë titullin “mbretëresha e perimeve”.

Top Channel