Greqia vazhdon luftën me flakët! Një zjarr i madh shkatërron pyjet në kufirin verilindor me Turqinë, 8 fshatra të evakuuar

20/08/2023 12:52

Zjarret janë duke dalë jashtë kontrollit në verilindje të Greqisë, ku për shkak të temperaturave të larta, erërave të forta dhe një thatësire që po zgjat me javë të tëra, vijon djegia e pyjeve dhe shkurreve.

Autoritetet greke evakuuan të shtunën tetë fshatra pranë kufirit me Turqinë. Shërbimi zjarrfikës tha se më shumë se 130 zjarrfikës, të ndihmuar nga 14 avionë që hedhin ujë dhe tre helikopterë, po përpiqeshin të frenonin zjarrin dhe përforcime po dërgoheshin nga pjesë të tjera të vendit. Zjarri në pyll shpërtheu herët të shtunën në afërsi të fshatit Melia, në lindje të qytetit të Alexandroupoli.

Nuk pati raportime për lëndime të zjarrfikësve apo banorëve, por autoritetet thanë se disa shtëpi pësuan dëmtime në dy nga fshatrat e evakuuar.

Më herët, një pjesë e një autostrade kryesore në zonë u mbyll për shkak të tymit të madh që po kalonte nëpër të. Zyrtarët e Bashkimit Evropian kanë fajësuar ndryshimet klimatike për frekuencën dhe intensitetin në rritje të zjarreve në Evropë, duke vënë në dukje se viti 2022 ishte viti i dytë më i keq për dëmet nga zjarri pas vitit 2017.

Banorët e Alexandroupoli u këshilluan gjithashtu të mbanin dritaret e tyre të mbyllura për shkak të tymit që fryu mbi qytet nga zjarri.

Një tjetër zjarr më i vogël po digjej jashtë Selanikut, në veri, qyteti i dytë më i madh në Greqi. Më herët, zjarrfikësit kanë vënë nën kontroll një flakë në ishullin perëndimor të Cephalonia. Shërbimi zjarrfikës ka dhënë alarm të lartë për zjarret në egër për fundjavën.

Top Channel