Moska raketa drejt Ukrainës, 7 të vrarë dhe 90 të plagosur

19/08/2023 23:01

Shtatë persona u vranë 90 të tjerë u plagosën nga shpërthimi i një rakete ruse që goditi sheshin qendror të qytetit historik të Chernihivin në Ukrainë.

Mes viktimave ishte dhe një fëmijë I mitur. Autoritetet ukrainase njoftuan se sulmi ndodhi gjatë momentit që në shesh kishte shumë njerëz të cilët po përgatiteshin të merrnin pjesë në një festë fetare.

Presidenti Volodymyr Zelenskiy e cilësoi ngjarjen si tejet të rëndë ndërsa hodhi akuza në drejtim të Rusisë. Nga ana tjetër ministria e Mbrojtjes e Rusisë njoftoi për një seri sulmesh me dron ukrainas të cilët kishin objektiv, sipas saj, Moskën.

Zyrtarët rus thanë se nga sulmet nuk pati asnjë të lënduar.

 

 

Top Channel