Zelanda e Re më në fund heq kufizimet për Covid-19

16/08/2023 08:46

Zelanda e Re hoqi kufizimet e fundit të saj për Covid të martën, pasi qeveria tha se vendi pësoi një shkallë vdekshmërie shumë më të ulët se shumë kombe të tjera.

Ministrja e Shëndetësisë Ayesha Verrall tha se kombi ishull po i jepte fund rregullit të tij të izolimit të detyrueshëm shtatë-ditor për ata që rezultojnë pozitivë për koronavirusin, si dhe maskat e detyrueshme në objektet e kujdesit shëndetësor.

Zelanda e Re ishte një nga vendet me që urdhëroi masa të rrepta kufitare, por jo vetëm.

Strategjia e hershme zero-Covid reduktoi ndjeshëm ndikimin fillestar të shpërthimit të koronavirusit, duke kursyer Zelandën e Re nga vdekjet e përhapura dhe sistemet e mbingarkuara të kujdesit shëndetësor që shihen në pjesën më të madhe të globit.

Por gjithashtu e mbajti vendin të mbyllur ndërkombëtarisht dhe u bë gjithnjë e më i papëlqyeshëm ndërsa rregullat u zvarritën dhe dëmtuan ekonominë.

Ka qenë një rrugë e gjatë, megjithatë falë punës së palodhur, qasja COVID-19 e Zelandës së Re ka kaluar nga një përgjigje emergjente në menaxhim të qëndrueshëm afatgjatë,” tha Verrall në një deklaratë të hënën.

Ministrja tha se ata që janë “jo mirë ose kanë rezultuar pozitivë për Covid-19” këshillohen të qëndrojnë në shtëpi për pesë ditë.

Ajo theksoi gjithashtu se maskat për fytyrën mbeten një mjet i rëndësishëm për të parandaluar përhapjen e sëmundjeve të frymëmarrjes në institucionet shëndetësore dhe të invaliditetit.

Sipas të dhënave 3,249 persona nga Zelanda e Re vdiqën nga koronavirusi nga 5.1 milion popullsi të vendit.

Kontrollet e rrepta nuk ishin pa kosto politike për Partinë Laburiste në pushtet të Zelandës së Re.

Bllokimet dhe mandatet e zgjatura të Covid çuan në skena alarmante në kryeqytetin e vendit, Wellington, marsin e kaluar kur protestuesit që kishin kampuar për javë të tëra jashtë Parlamentit u vunë flakën tendave, dyshekëve dhe karrigeve, në një kohë kur vendi po luftonte me ankthin ekonomik dhe kostot në rritje. të jetesës.

Vendi rihapi kufijtë e tij gradualisht gjatë gjithë vitit 2022 , duke përmbysur kontrollin rigoroz të vendosur në mars 2020 për të mbajtur larg të huajt dhe për të kufizuar vendet për kthimin e qytetarëve.

Top Channel