Rusia rrit normat e interesit në 12% ndërsa rubla bie

15/08/2023 18:38

Rusia ka rritur normat e interesit në 12% pasi rubla ra në vlerën e saj më të ulët në 16 muaj.

Monedha ra mbi 100 për dollar të hënën, duke bërë që Banka Qendrore e Rusisë të mbajë një takim urgjent.

Banka e Rusisë tha se vendosi të rrisë normat e interesit nga 8.5% për të frenuar inflacionin, i cili arriti në 4.4% në gusht.

Presioni është rritur mbi ekonominë ruse për shkak të rritjes së importeve më shpejt se eksportet dhe shpenzimet ushtarake në rritje për luftën në Ukrainë.

“Rritja e qëndrueshme e kërkesës së brendshme duke tejkaluar kapacitetin për të zgjeruar prodhimin përforcon presionin themelor inflacioniste dhe ka ndikim në dinamikën e kursit të këmbimit të rublës nëpërmjet rritjes së kërkesës për importe”, tha Banka e Rusisë në një deklaratë.

Rusia është vënë në shënjestër të sanksioneve nga vendet perëndimore pas pushtimit të Ukrainës në shkurt 2022.

Rubla ra pas fillimit të luftës, por u përforcua nga kontrollet e kapitalit dhe eksportet e naftës dhe gazit.

Megjithatë, ajo ka humbur rreth një të katërtën e vlerës së saj në përgjithësi kundrejt dollarit amerikan që kur Ukraina u pushtua dhe këtë javë u nevojitën më shumë se 100 rubla për të blerë një dollar.

Të martën, monedha u rikuperua lehtë në 98 rubla për dollarin, por ajo mbetet shumë më e dobët se sa ishte vitin e kaluar.

Nuk është hera e parë që Banka e Rusisë është agresive me rritjen e normave të interesit. Kur Rusia sulmoi për herë të parë Ukrainën, banka ngriti normat e interesit nga 9.5% në 20%, por filloi t’i shkurtojë ato menjëherë më pas.

Por rritja e fundit do të ketë vetëm një ndikim të përkohshëm, sipas Liam Peach, ekonomist i lartë i tregjeve në zhvillim në Capital Economics.

Analistët kanë thënë se një faktor kryesor në dobësimin e rublës ka qenë tregtia e Rusisë, dhe për rrjedhojë ekonomia e saj, e goditur nga sanksionet perëndimore.

Që nga shpërthimi i luftës, shumë vende të BE-së që mbështeteshin në naftën dhe gazin rus janë zotuar të heqin dorë nga importet nga vendi dhe të gjejnë furnizues alternativë.

Udhëheqësit e BE-së prezantuan një plan kufiri çmimesh për të kufizuar sasinë që Rusia fiton nga eksportet e saj të naftës dhe vendi është përjashtuar gjithashtu nga Swift, një sistem pagesash ndërkombëtare që përdoret nga mijëra institucione financiare.

Top Channel