Në një shëtitje nëpër pjesë të Kievit do të shihni tanke ruse të shkatërruara, të dëmtuara ose të braktisura pas përpjekjes së dështuar të Moskës për të kapur kryeqytetin ukrainas në fazat e hershme të luftës.

Një imazh pasqyrë është vendosur tani në periferi të Moskës, për të shënuar fillimin e forumit ushtarak ndërkombëtar të Kremlinit “Ushtria-2023”.

Parku Patriot i qytetit po ekspozon një koleksion tankesh ukrainase të dëmtuara ose të kapura, me gazetarë dhe zyrtarë ndërkombëtarë të ftuar për t’i eksploruar ato.

Ministria ruse e mbrojtjes thotë se rreth 60 vende po marrin pjesë në forum, me takime dypalëshe me partnerë të huaj.

Dhe kjo është një mundësi edhe për biznesin e madh – ministria parashikon që kontratat e mbrojtjes me vlerë rreth 4 miliardë paund do të nënshkruhen këtë javë.

FOTO GALERI
1/4

Top Channel