Zbardhet vjedhja me armë zjarri në 2012-ën/ Operacioni “Gjurmët” vë në pranga 46-vjeçarin

02/08/2023 10:06

Një vjedhje me armë zjarri në vitin 2012 në fshatin Portëz është zbardhur nga policia dhe është vënë në pranga autori 46-vjeçar.

Gjykata e Shkallës së Parë e Fierit caktoi për 46-vjeçarin masën e sigurisë “Arrest në burg”, pasi në bashkëpunim me një shtetas tjetër, nën kërcënimin e një arme zjarri, vodhi rreth 600 000 lekë, në një subjekt për shitje të gazit.

Sipas policisë, hetimet vijojnë për identifikimin dhe kapjen e personit tjetër të implikuar në këtë rast.

“Finalizohet operacioni policor i koduar “Gjurmët”, për zbardhjen e një vjedhjeje me armë zjarri, të kryer në vitin 2012, në fshatin Portëz. Vodhi nën kërcënimin e një arme zjarri, në bashkëpunim me një shtetas tjetër, një shumë parash në një subjekt për shitje të gazit, kapet dhe vihet në pranga 46-vjeçari. Si rezultat i një pune të vazhdueshme hetimore të kryer nga specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimeve të Rënda kundër Pronës, të Drejtorisë Vendore të Policisë Fier, në bashkëpunim me Prokurorinë e Fierit, në kuadër të operacionit policor të koduar “Gjurmët”, për një rast vjedhjeje me armë zjarri, të kryer në vitin 2012, në fshatin Portëz, u bë e mundur zbardhja dhe dokumentimi me prova ligjore i këtij rasti, si dhe kapja dhe ndalimi i një prej autorëve të tij, konkretisht shtetasit Zh. (Sh.) D., 46 vjeç, banues në Patos. Gjykata e Shkallës së Parë e Juridiksionit të Përgjithshëm Fier ka caktuar ndaj 46-vjeçarit, masën e sigurisë “Arrest në burg”, pasi akuzohet se në vitin 2012, në bashkëpunim me një shtetas tjetër, nën kërcënimin e një arme zjarri, vodhi rreth 600 000 lekë, në një subjekt për shitje të gazit, në fshatin Portëz. Hetimet vijojnë për identifikimin dhe kapjen e shtetasit tjetër të implikuar në këtë rast. Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Fier, për veprime të mëtejshme”, sipas policisë.

Top Channel