Ndryshimet klimatike/ Bota përjeton ditën më e nxehtë që nga fillimi i regjistrimeve

04/07/2023 23:00

Temperatura mesatare në botë arriti një nivel të ri të lartë të hënën më 3 korrik, duke kaluar 17 gradë Celsius për herë të parë.

Studiuesit amerikanë thanë se rekordi i ri ishte më i larti në çdo rekord instrumental që daton nga fundi i shekullit të 19-të.

Shkencëtarët besojnë se një kombinim i një ngjarjeje natyrore të motit të njohur si El Niño dhe emetimet e vazhdueshme të dioksidit të karbonit nga njerëzimi po nxisin nxehtësinë.

Muaji i kaluar gjithashtu është konfirmuar si qershori më i ngrohtë në botë i regjistruar ndonjëherë. Temperaturat mesatare në të gjithë planetin ishin 1.46 C mbi mesataren në periudhën midis viteve 1850 dhe 1900.

Shkencëtarët në Qendrën Kombëtare të SHBA për Parashikimin e Mjedisit thanë se temperatura mesatare e botës kishte arritur në 17.01C më 3 korrik, duke thyer rekordin e mëparshëm prej 16.92C që kishte qëndruar që nga gushti 2016.

Që nga fillimi i këtij viti, studiuesit kanë qenë të shqetësuar për rritjen e temperaturave në tokë dhe në det. 

Nxehtësia rekord e pranverës në Spanjë dhe shumë vende në Azi janë përcjellë nga valë të nxehta detare në vende që normalisht nuk i shohin ato, si në Detin e Veriut.

Këtë javë Kina vazhdoi të përjetojë një valë të nxehtë të qëndrueshme me temperatura në disa vende mbi 35 gradë Celsius, ndërkohë që edhe jugu i SHBA-së ka qenë subjekt i kushteve mbytëse.

Lëkundjet jugore të El Niño, ose ENSO, siç quhet siç duhet, ka tre faza të ndryshme: të nxehtë, të ftohtë ose neutrale. Është luhatja më e fuqishme në sistemin klimatik kudo në Tokë.

“Temperatura mesatare globale e ajrit sipërfaqësor që arrin 17C për herë të parë që kur kemi të dhëna të besueshme në dispozicion është një moment historik simbolik i rëndësishëm në botën tonë të ngrohjes,” tha studiuesi i klimës Leon Simons. “Tani që faza më e ngrohtë e El Niño po fillon, ne mund të presim shumë më tepër rekorde ditore, mujore dhe vjetore që do të thyhen në 1.5 vitet e ardhshme.”

Mbretëria e Bashkuar gjithashtu regjistroi qershorin e saj më të nxehtë, ndërsa ndikimi i temperaturave të larta po ndihet edhe në ekstremet e botës. Në Antarktidë, rekordi i temperaturës në korrik u thye me një lexim prej 8.7C të marrë në bazën e Kërkimeve Vernadsky të Ukrainës.

Shkencëtarët besojnë se më shumë rekorde do të thyhen ndërsa vera vazhdon dhe El Niño fiton forcë.

“Shanset janë që korriku do të jetë muaji më i ngrohtë ndonjëherë, dhe bashkë me të muaji më i nxehtë ndonjëherë: “ndonjëherë” që do të thotë që nga Eemian që është rreth 120,000 vjet më parë,” tha Karsten Haustein, nga Universiteti i Leipzig.

“Ndërsa temperaturat e hemisferës jugore do të ulen pak në ditët në vijim, shanset janë që korriku dhe gushti do të kenë ditë edhe më të ngrohta, duke qenë se El Niño tani është pothuajse në ecje të plotë”.

Top Channel