“Paqen s’mund ta marrim të mirëqenë”, Stoltenberg: Lufta e Putinit ka thelluar ndasitë, krijoi tensione të reja në Rusi!

27/06/2023 22:34

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg u bashkua me krerët e shtatë vendeve të Aleancës në Hagë të martën për të ndihmuar në përgatitjen e Samitit të Aleancës në Vilnius.

Takimi u organizua bashkë me kryeministrin holandez Mark Rutte dhe përfshinte kryeministrin Edi Rama të Shqipërisë, kryeministrin Alexander De Croo të Belgjikës, presidentin Gitanas Nausėda të Lituanisë, kryeministrin Jonas Gahr Støre të Norvegjisë, presidentin Andrzej Duda të Polonisë dhe presidenti Klaus Iohannis i Rumanisë.

Duke komentuar ngjarjet në Rusi gjatë ditëve të fundit, Sekretari i Përgjithshëm tha, “këto janë çështje të brendshme ruse, por më së miri është e qartë se lufta e paligjshme e Presidentit Putin kundër Ukrainës ka thelluar ndarjet dhe ka krijuar tensione në Rusi”. Por, shtoi ai, “ne nuk duhet të nënvlerësojmë Rusinë, kështu që është edhe më e rëndësishme që të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën”.

Sekretari i Përgjithshëm theksoi se Samiti do të dërgojë një mesazh të qartë përkushtimi ndaj Ukrainës. Ai falënderoi Holandën dhe aleatët e tjerë të pranishëm për ofrimin e mbështetjes kritike, duke përfshirë kontributet në Paketën Gjithëpërfshirëse të Ndihmës së NATO-s dhe trajnimin e pilotëve ukrainas në avionët F-16. Ai tha se Samiti i Vilniusit do të pajtohet me një program shumëvjeçar për Ukrainën dhe do të përmirësojë lidhjet politike, duke e sjellë Ukrainën më afër vendit të saj të merituar në NATO.

Udhëheqësit trajtuan gjithashtu hapat e ardhshëm të NATO-s për të forcuar parandalimin dhe mbrojtjen e Aleancës, si dhe një premtim më ambicioz për investime në mbrojtje. “Lufta e Rusisë në Ukrainë tregon se ne nuk mund ta marrim paqen si të mirëqenë dhe se duhet të investojmë më shumë në mbrojtjen tonë”, përfundoi Sekretari i Përgjithshëm Stoltenberg.

Top Channel