Gjenden mbetje pranë rrënojave të Titanikut, dyshohet se i përkasin nëndetëses së zhdukur

22/06/2023 18:29

Një fushë mbetjesh është zbuluar brenda zonës së kërkimit nga një automjet nënujor i drejtuar nga distanca pranë Titanikut, ka thënë Roja Bregdetare e SHBA.

“Ekspertët brenda komandës së unifikuar po vlerësojnë informacionin”, shkroi ai në Twitter.

Një konferencë shtypi për të diskutuar gjetjet është planifikuar të mbahet sonte.

Ky raport përmban paralajmërime të mëdha.

Mund të jetë diçka, mund të jetë asgjë.

Por Roja Bregdetare e SHBA-së nuk ka postuar shumë postime në Twitter gjatë ditëve të fundit, kështu që mund të jetë domethënëse.

Duke folur me ekspertë këtë javë, shumë u shqetësuan se Titani mund të ketë pësuar një shpërthim katastrofik.

Një skenar i tillë mund të shpjegojë mbetjet. Por, përsëri, ky raport mund të rezultojë të jetë asgjë.

Mbetjet u gjetën nga një automjet i drejtuar nga distanca i vendosur nga Horizon Arctic, një anije kanadeze. ROV, i cili është i pajisur me kamera dhe sonar, kishte arritur me sukses të arrinte në fundin e detit.

Titan u zhduk të dielën në Oqeanin Atlantik – 435 milje në jug të Newfoundland, Kanada – gjatë një zhytjeje ekspedite për të parë rrënojat e Titanikut.

Gjithashtu të enjten, një robot në det të thellë i quajtur Victor 6000 u drejtua në zonën e kërkimit. Ai ka krahë të kontrolluar nga distanca që mund të presin kabllot dhe të kryejnë manovra të tjera për të çliruar një anije të mbërthyer dhe është në gjendje të shkojë më thellë.

Pesë burra janë në bord: miliarderi britanik Hamish Harding, biznesmeni britanik Shahzada Dawood, djali i tij Suleman Dawood, shefi ekzekutiv dhe themeluesi i OceanGate me bazë në SHBA, Stockton Rush, dhe piloti francez i zhytësve Paul-Henri Nargeolet.

Top Channel