Një zhytëse e përdorur për të çuar njerëzit për të parë rrënojat e Titanikut është zhdukur në Oqeanin Atlantik, duke shkaktuar një mision kërkimi dhe shpëtimi.

Roja Bregdetare e Bostonit i tha BBC-së të hënën se një operacion për ta gjetur atë ishte duke u zhvilluar.

Nuk është e qartë se sa njerëz, nëse ka, ishin në bord në kohën kur u zhduk.

Nëndetëset e vogla herë pas here marrin turistë dhe ekspertë që paguajnë për të parë rrënojat e Titanikut.

Udhëtimet shumëditore në rrënojat kushtojnë dhjetëra mijëra dollarë dhe një zhytje në Titanik, duke përfshirë zbritjen dhe ngjitjen, thuhet se zgjat rreth tetë orë.

Anija e famshme ndodhet 3,800 metra në fund të Atlantikut. Është rreth 600 km nga brigjet e Newfoundland, Kanada.

Anija e pasagjerëve, e cila ishte anija më e madhe e kohës së saj, goditi një ajsberg në udhëtimin e saj të parë nga Southampton në Nju Jork në vitin 1912. Nga 2,200 pasagjerë dhe ekuipazhi në bord, më shumë se 1,500 vdiqën.

Titaniku është eksploruar gjerësisht që nga zbulimi i rrënojave në 1985.

Top Channel