Tre persona, të dyshuar si anëtarë të një organizate kriminale shqiptare, janë arrestuar në Britani pas një operacioni të Agjencisë Kombëtare të Krimit.

Mediat e huaja bëjnë me dije se ky grup kriminal dërgonte emigrantë të paligjshëm në Britani përmes varkave.

Një shqiptar 34-vjeçar nga Grays dhe një tjetër shqiptar 34-vjeç nga Dagenham, drejtuesit e dyshuar të grupit, u kapën mëngjesin e sotëm, me dyshimin se kanë ndihmuar imigracionin e paligjshëm.

Hetuesit e NCA besojnë se grupi ka bërë të mundur hyrjen e paligjshme të migrantëve të shumtë, duke paguar nga 2,500 deri në 7,500 £ çdo herë, duke përfshirë një ngjarje gushtin e kaluar ku një varkë e vogël me 46 emigrantë në bord u largua nga brigjet franceze dhe u kap në ujërat britanike.

Ata në bord ishin kryesisht shtetas shqiptarë dhe përfshinin fëmijë të vegjël. Një nga ata që u përpoqën të kalonin ishte një përdhunues i dënuar, i cili më parë ishte dëbuar nga Britania e Madhe dhe tani është deportuar përsëri.

Pasagjerët u hoqën nga anija dhe u dërguan në një qendër mbajtjeje nga oficerët e Forcave Kufitare. NCA, duke punuar ngushtë me Komandën Operative të Anijeve të Vogla të Forcave Kufitare, hetoi incidentin.

Tre ngjarje të tjera që besohet të jenë të lidhura me grupin që përfshin një HGV u identifikuan nga oficerët e NCA në tetor dhe nëntor 2022.

Kamioni besohet se ka udhëtuar nga Coquelles, Francë, e më pas ka ndaluar në stacionet e shërbimit në Cobham dhe Thurrock për të lënë emigrantët.

Shoferi i HGV, një 55-vjeçar nga Belgjika, u arrestua kur kamioni i tij u ndalua sot në Folkestone. Dy burra të tjerë u arrestuan me dyshimin për hyrje të paligjshme në MB në një adresë në Londrën Veriore.

Të gjithë të arrestuarit mbeten në paraburgim për t’u marrë në pyetje nga oficerët e NCA-së.

“Ne kemi çmontuar një grup të dyshuar të krimit të organizuar pas një numri kalimesh të rrezikshme emigrantësh vitin e kaluar. Kontrabandistët e njerëzve nuk kujdesen për sigurinë e atyre që transportojnë, ata kërkojnë t’i shfrytëzojnë për përfitim. Trajtimi i krimit të organizuar të imigracionit është një prioritet për NCA dhe ne kemi më shumë se 90 hetime të vazhdueshme në rrjetet e bazuara këtu dhe jashtë shtetit që shkaktojnë dëmin më të madh. Ndërsa synojmë bandat e pashpirta të organizuara kriminale, ne nuk do të ngurrojmë të ndjekim edhe drejtuesit e HGV, bashkëpunëtorë në ndihmën e tyre.”- tha Chris Farrimond, Drejtor i Udhëheqjes së Kërcënimeve në NCA.

 

Top Channel