Mendoni se jeni të shëndetshëm? Peshë shenjat që tregojnë të kundërtën

15/06/2023 10:42

Sipas hulumtimit të botuar në Journal Medical News Today, ekspertët e kanë përkufizuar termin ‘i shëndetshëm’ duke përfshirë jo vetëm shëndetin fizik, por edhe atë mendor dhe emocional.

Nëse vini re këto shenja, atëherë nuk jeni plotësisht të shëndetshëm:

Ju gërhitni ndërsa flini

Gërhitja mund të duket normale, por tregon gjendje të mundshme themelore si apnea e gjumit, pesha e tepërt, sëmundjet e zemrës, GERD (sëmundja e refluksit gastroezofageal) dhe goditjet në tru.

Keni probleme me puçrrat dhe aknet

Problemet me puçrrat dhe aknet janë tregues kryesorë për mënyrën e jetesës jo të shëndetshme. Mund të jetë për shkak të problemeve hormonale, mund të jetë për shkak të konsumit të tepërt të vajit apo edhe stresit.

Sytë e tu janë të verdhë

Pjesa e bardhë e syve tuaj duhet të jetë e bardhë. Nëse nuk janë, atëherë mund të tregojë probleme që lidhen me fshikëzën e tëmthit, mëlçinë, pankreasin dhe kanalin biliar.

Thonjtë tuaj janë të brishtë dhe të verdhë

Nëse jeni të varur nga cigaret, thonjtë tuaj mund të marrin një ngjyrë të verdhë dhe gjithashtu të bëhen të brishtë. Për më tepër, pirja e duhanit nuk nënkupton shëndet të mirë.

Keni dhimbje stomaku

Të kesh gazra është normal, por nuk është normal kur ndodh tepër. Mund të jenë kushte shëndetësore si intoleranca ndaj laktozës, IBS ose sëmundja celiac.

Top Channel