Si ndihmon shafrani i Indisë në menaxhimin e niveleve të kolesterolit në gjak

13/06/2023 10:31

Kolesteroli është një substancë dylli e cila gjendet në gjakun tuaj.

Kjo substancë e ngjashme me yndyrën e ndihmon trupin të krijojë membranat qelizore, hormonet thelbësore dhe më e rëndësishmja vitaminën D. Trupi ka nevojë për këtë për të krijuar qeliza të reja. Megjithatë, kur është e pranishme në sasi të tepërt, kjo substancë mund të ketë një ndikim serioz në trup, pasi mund të bllokojë arteriet, duke çuar në sëmundje kronike të zemrës.

Përfitimet shëndetësore të shafranit të Indisë

Shafrani i Indisë, i njohur edhe si haldi, është i pasur me kurkuminë, e cila jo vetëm që i jep kësaj erëze një ngjyrë të verdhë të theksuar, por gjithashtu i siguron asaj veti anti-inflamatore. Nga menaxhimi i simptomave të artritit tek kujdesi për nivelet e kolesterolit në gjak, shafrani i Indisë është një përgjigje për shumë gjendje shëndetësore. Më poshtë janë listuar përfitimet e shafranit kur konsumohet në mënyrën e duhur dhe në sasinë e duhur:

-Shafrani i Indisë vjen me veti natyrale anti-inflamatore.

-Shafrani i Indisë mund të rrisë kapacitetin antioksidues të trupit.

-Shafrani i Indisë është i mirë për menaxhimin e dhimbjeve dhe ngërçeve të kyçeve.

Vuani nga dhimbjet e trupit? Shtoni shafranin e Indisë në dietën tuaj.

-Kurkumini i pranishëm në shafranin e Indisë mund të nxisë faktorët neurotrofikë që rrjedhin nga truri. Kjo erëzë ndihmon zemrën të funksionojë më mirë dhe ka veti kundër kancerit.

Kurkumina përdoret gjithashtu në trajtimin e simptomave të sëmundjes Alzheimer dhe në menaxhimin e niveleve të larta të kolesterolit.

Shafran i Indisë për kolesterolin e lartë: Si funksionon?

Shafrani i Indisë është një përbërës kryesor në shumë gatime aziatike dhe është gjithashtu një nga barishtet më të famshme që përdoret si ilaç tradicional për të trajtuar sëmundje të ndryshme. Sipas Ayurvedës, shafrani i Indisë është një nga ato barishte që mund të përdoret në mënyrë efektive për të trajtuar problemet me lëkurën, traktin e sipërm respirator, nyjet dhe tretjen. Por a i dini përfitimet dhe rolin e tij në menaxhimin e kolesterolit të lartë në gjak?

Është zbuluar se shafrani i Indisë ka rezultate pozitive për ata që duan të luftojnë ndërlikimet e shkaktuara nga nivelet e larta të kolesterolit në trup.

Shafrani i Indisë mund të zvogëlojë nivelet e LDL, gjë që mund të ndihmojë në menaxhimin e niveleve të kolesterolit. Gjithashtu mund të zvogëlojë shanset që një person të vuajë nga komplikimet e sëmundjeve kardiovaskulare.

Kurkumina është një barishte natyrale, prandaj nuk vjen me shumë efekte anësore (kur konsumohet në mënyrën e duhur). Ekspertët thonë se shafrani i Indisë është më i mirë se ilaçet konvencionale.

Si të konsumoni shafranin e Indisë

-Shtoni në supat tuaja

-Shtoni në ujë të nxehtë dhe pika limoni

-Shtoni në çajin tuaj të zakonshëm

-Spërkateni në një smoothie

-Shtojeni në sallatat tuaja

-Përdoreni atë si një salcë sallate

-Shtojeni në qumështin tuaj

Efektet anësore të mundshme

Asgjë nuk vjen pa një sërë efektesh anësore. E njëjta gjë vlen edhe për shafranin e Indisë.

-Diarreja

-Nauze

-Dhimbje koke

-Marramendje

-Çrregullime të tretjes

-Alergjitë e lëkurës

-Gjakderdhje e pazakontë

Top Channel