Detoksifikimi i veshkave: 5 ushqime që ndihmojnë në heqjen e papastërtive dhe parandalimin e krijimit të gurëve

04/06/2023 17:56

Veshkat tona janë një nga organet më vitale të trupit dhe gurët në veshka janë një sëmundje shumë e zakonshme.

Shumë njerëz vuajnë nga kjo për shkak të një stili të keq jetese dhe faktorëve të tillë si dehidratimi, urina e tepërt acidike, UTI dhe grumbullimi i toksinave dhe mbetjeve. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të bëni rregullisht një detoksifikimi dhe ushqimet e listuara më poshtë do t’ju ndihmojnë ta bëni këtë.

Lëng shege

Shega përmban një sasi të madhe kaliumi që ndihmon në reduktimin e rrezikut të gurëve në veshka dhe largon papastërtitë nga trupi.

Lëng limoni

Lëngu i limonit është gjithashtu acid në natyrë dhe përmban antioksidantë. Limoni ndihmon në zvogëlimin e mundësive të gurëve në veshka.

Uthull molle

Uthulla e mollës dihet se rrit nivelet e antioksidantëve në trup, ul presionin e gjakut dhe ndihmon në balancimin e niveleve të sheqerit në gjak. Ai gjithashtu përmban acide citrik të cilat dihet se shpërndajnë gurët në veshka. Është një detoks shumë i mirë për të gjithë trupin.

Fasulet e kuqe

Fasulet e kuqe dihet se ndihmojnë në largimin e papastërtive dhe detoksifikimin e trupit.

Shalqiri

Shalqiri ka përmbajtje shumë të lartë uji që e mban trupin të hidratuar, është diuretik dhe ndihmon në parandalimin e gurëve në veshka dhe përmban antioksidantë që largojnë papastërtitë.

Top Channel