Perëndimi bën bilancin: Rusia të paktën 60 mijë viktima në përpjekje për të pushtuar Bakhmutin

01/06/2023 21:18

Më shumë se 60,000 viktima ruse janë raportuar në përpjekjet e Moskës për të pushtuar qytetin ukrainas të Bakhmut, sipas një zyrtari perëndimor.

Ai tha se numri total i viktimave ruse tani po kalon 200,000 dhe ka shenja që Ukraina mund të nisë një kundërofensivë në javët e ardhshme.

Muajin e kaluar, Rusia deklaroi suksesin e saj në kapjen e Bakhmutit pas një beteje afërsisht njëvjeçare.

“Ne gjykojmë se kapja e Bakhmutit ka të ngjarë t’i kushtojë Rusisë të paktën 60,000 viktima në atë sektor Bakhmut-Popasna gjatë betejës njëvjeçare”- tha zyrtari, duke shtuar se ky ishte një “vlerësim konservativ” për numrin e viktimave ruse në atë zonë të frontit.

Shkalla e vlerësimit të vrarë në të plagosur shkon të paktën 1/3, tha zyrtari. Ata përsëritën atë që një numër vëzhguesish kanë thënë duke e përshkruar Bakhmutin si “jo të rëndësishëm strategjikisht” për sa i përket konfliktit më të gjerë.

“Në Bakhmut, ne tani vlerësojmë se elementët ukrainas janë tërhequr nga zona kryesore e ndërtuar e qytetit. Ne po shohim forcat mercenare Wagner në procesin e tërheqjes, të paktën tani për tani. Zëvendësimi i këtyre elementeve të forcës është një angazhim i rëndësishëm i forcave të rregullta tashmë të tejzgjatura të Rusisë”- tha ai.

Top Channel