Dior u prezantua me një shfaqje historike në Mumbai të enjten, një lëvizje që tregon rolin e rëndësishëm të Indisë në prodhimin e modës së lartë evropiane dhe fuqinë në rritje të konsumatorëve të saj luksoz.

Me monumentin historik “Gateway of India”, labeli francez prezantoi koleksionin e tij Pre-Fall 2023 para një turme të mbushur me yje, duke përfshirë ikonat e Bollywood-it Rekha, Sonam Kapoor dhe Anushka Sharma, si dhe modelen Cara Delevingne dhe aktoren Maisie Williams.

Pista ishte e stolisur me simbole dhe punime të kulturës indiane.

Ndërsa disa marka të mëdha perëndimore kanë organizuar shfaqje të njëhershme në Indi – Pierre Cardin në 1967, Yves Saint Laurent në 1989 dhe Valentino në 2004 mes tyre – Dior është i pari që përfshin vendin në një nga sezonet e tij.

Markat luksoze zakonisht prezantojnë koleksionet e tyre Pranverë-Verë dhe Vjeshtë-Dimër në një nga “katër javët e mëdha” të modës në Nju Jork, Londër, Milano dhe Paris , por shpesh shikojnë më larg për të shfaqur linjat e tyre para vjeshtës dhe lundrimit. Dhe zgjedhja e Dior-it për Mumbai vjen në një kohë kur sektori i luksit po rritet gjithnjë e më shumë në Indi.

Blerësit indianë janë bërë një forcë kryesore në industrinë e modës, me nivelet e të ardhurave të disponueshme të vendit duke u rritur me më shumë se 24% midis 2019 dhe 2022, sipas Anul Sareen, analist i lartë kërkimor në firmën e inteligjencës së biznesit Euromonitor.

Dior hyri në tregun indian në vitin 2006 kur hapi një butik në Nju Delhi. Dhe ndërsa ka shtuar vetëm një dyqan në vend që atëherë, lidhjet e markës me vendin shkojnë shumë përtej tregtisë.

Ashtu si shumë shtëpi luksoze, Dior shpesh u drejtohet artizanëve indianë për aftësitë e tyre të jashtëzakonshme artizanale. Shumë prej qëndisjeve dhe tekstileve në pistën e së enjtes janë bërë nga Chanakya International, një atelie në Mumbai, me të cilën drejtoresha krijuese e labelit francez, Maria Grazia Chiuri, ka punuar ngushtë për gati tre dekada.

Të mërkurën, atelieja mbajti një retrospektivë në Mumbai me 50 pjesë të qëndisura me dorë që ka prodhuar për etiketën që kur Chiuri mori drejtimin në 2016.

Dior i është drejtuar gjithashtu Chanakaya School of Craft, një institut jofitimprurës i drejtuar nga Chankaya International dhe me staf nga komunitetet e punëtorëve femra të tekstilit, për sfonde të ndryshme të pistës.

Insajderët e modës, si stilistja kryesore dhe ish-drejtoresha e modës e Vogue India, Anaita Shroff Adajania, e panë ngjarjen si një mirënjohje të vonuar prej kohësh për atelietë indiane. “Unë e shoh këtë shfaqje si një falënderim për Indinë”, tha ajo.

FOTO GALERI
1/11

Top Channel