“Nuk mund të t’i hiqja dot sytë”, Anna Cramling rrëfen komentet e padëshiruara që ka marrë teksa luante shah

30/03/2023 21:25

Transmetuesja e njohur e shahut në internet Anna Cramling thotë se ajo, shumë lojtare të tjera shahu, ka pasur përvoja të pakëndshme gjatë karrierës së saj në lojë.

20-vjeçarja, me pothuajse 400,000 abonentë në YouTube, thotë se të qenit grua në shah ka çuar ndonjëherë në komente të padëshiruara nga burrat që e kanë bërë atë të ndihet e pakëndshme dhe e vetmuar gjatë turneve.

“Unë kam pasur përvoja të çuditshme në botën e shahut që kur isha fëmijë,” tha Cramling për CNN Sport .

“Nga meshkujt e rritur që më komplimentonin në turne shahu, deri tek marrja e rrjeteve sociale nga kundërshtarët e mi të shahut duke thënë gjëra të tilla si ‘Nuk ndaloja dot së shikuari’ gjatë lojës sonë të shahut”, tregon Anna.

“Kjo më bëri të ndihesha shumë e pakëndshme, pasi një lojë shahu zakonisht zgjat katër ose pesë orë, kështu që ndihej e çuditshme të dija që dikush shumë më i madh se unë kishte menduar për mua në atë mënyrë për kaq shumë orë”, shprehet ajo.

Duke qenë se vajza e dy mjeshtërve – nëna e saj, Pia, ishte mjeshtrja e pestë femër dhe babai i saj, Juan Manuel Bellón López, pesë herë kampion spanjoll – shahu ka luajtur gjithmonë një rol të rëndësishëm në jetën e Cramling. E lindur në Spanjë, Cramling tha se kaloi shumë kohë duke udhëtuar me prindërit e saj në turne nëpër botë dhe përfundimisht vendosi të zhvillojë aftësitë e saj.

Ajo thotë se filloi ta merrte më seriozisht shahun pasi u transferua në Suedi me familjen e saj, duke studiuar lojën deri në dy orë çdo ditë.

Sipas Chess.com, Cramling arriti një kulm të vlerësimit të Federatës Ndërkombëtare të Shahut (FIDE) prej 2175 në 2018.

Top Channel