Beyonce, Kim Kardashian, Blake Lively. Këta janë vetëm disa nga emrat që Lorraine Schwartz nxjerr në pah teksa vë në dukje artikujt e bizhuterive të shkëlqyera të mbajtura në një rresht vitrinash xhami.

Një tregtar i gjeneratës së tretë të diamanteve dhe dizajnere bizhuterish, Schwartz është e njohur për bashkëpunimet e saj me të famshëm të listës A. Krijimet e saj kanë mahnitur në tapetet e kuq, nga Oscars te Met Gala, dhe kanë qenë pjesë e momenteve të njohura të kulturës pop, ajo ishte pas dorezës së titanit të veshur nga Beyoncé në videoklipin e saj “Single Ladies”.

Këtë muaj, disa nga pjesët e Schwartz-it janë zbuluar së bashku me gurë të rrallë të lirë në një shitje private nga Joopiter, platforma e ankandit dixhital e lançuar vitin e kaluar nga muzikanti dhe stilisti amerikan dhe tani, drejtori kreativ i burrave Louis Vuitton, Pharrell Williams.

“Por ai (Williams) më shpjegoi se kur je krijues, qoftë ai me muzikë apo unë me bizhuteri, duhet të ndash planet e tua me botën”.

Ndërsa argjendaria nuk do të zbulojë vlerën e vlerësuar të rreth 100 artikujve që ajo ka vënë në dispozicion, Schwartz tha se objektet variojnë nga 30,000 dollarë deri në miliona. Rreth një e katërta e tyre ishin veshur më parë nga të famshëm. Schwartz po ofron gjithashtu copa smeraldi që janë të ngjashme me vathët të veshur nga Angelina Jolie në Oscars 2009.

“Unë fola me (Jolie) për të pasur një moment të vërtetë. Ne ndryshuam perceptimet e njerëzve; e bëmë atë ngjyrë popullore. Të gjithë filluan të bënin pamje të ngjashme”.

Shitja e Joopiter përmban disa artikuj që Williams bashkë-dizenjoi me Schwartz, duke përfshirë dy unaza në formë zemre dhe një gjerdan. Williams ka deklaruar:

“Nuk ka nderim apo vlerësim të mjaftueshëm për krijuesit dhe shpikësit. Është vërtet e çmendur për mua sepse gjithçka në këtë dhomë që nuk është organike, është krijuar nga epifania e dikujt, gjithçka. Kamera, rrobat, telefonat, këpucët, dritat, arti, kreativiteti, stolitë. Këto ishin të gjitha epifania e dikujt ose epifanitë e përbashkëta, dhe ne duhet t’i kthehemi kësaj. Kjo është, për mua, përgjegjësia më e menjëhershme ndaj racës njerëzore, tani. Ne duhet t’i kthejmë nderimin”.

Në të njëjtën frymë, Joopiter i Williams përdor imazhe arkivore dhe përmbajtje video për të treguar historitë e artefakteve të rralla kulturore që ofron platforma. Ankandi i tij inaugurues, i titulluar “Biri i një Faraoni”, shfaqi objekte nga koleksioni personal i Williams dhe arriti një total prej 5.25 milionë dollarë. Gjatë një bisede me Schwartz, të organizuar nga HSBC dhe Swire Properties, Williams tha se mbajtja e shitjes së dytë të Joopiter në Hong Kong, një nga tregjet më të pasura të luksit në botë, ishte një lëvizje e rëndësishme për shtëpinë e re të ankandeve.

“Këtu ndodhin gjërat. Këtu ndodhin disa nga transaksionet më të mëdha, në të gjitha industritë. Pra, nëse duam të jemi përpara dhe në qendër, kjo është platforma”.

Top Channel