Një lloj diete e favorizuar nga të famshmit mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, paralajmëron një studim i ri.

k thuhet se shkakton humbje të shpejtë në peshë, por tani shkencëtarët kanë paralajmëruar se mund të dëmtojë zemrën tuaj. Kim Kardashian, e njohur për testimin e tendencave më të fundit të dietës, thuhet se humbi 60 kilogramë nga dieta keto pasi lindi djalin e saj Saint.

Dhe duke folur në Instagram, Kourtney Kardashian zbuloi se doktori i saj e vendosi atë në dietë për ta ndihmuar atë të detoksifikohej. Ylli i realitetit televiziv pranoi: “Trupi im nuk dukej kurrë më mirë se kur bëra dietën keto.”

Të famshëm të tjerë që thuhet se janë adhurues të mënyrës keto të jetës përfshijnë Megan Fox, Gwyneth Paltrow, LeBron James, Halle Berry, Adriana Lima dhe Vanessa Hudgens. Por tani, një ekip studiuesish në Universitetin e Kolumbisë Britanike, kanë paralajmëruar se ata që janë në dietë të rreptë kanë dy herë më shumë gjasa të pësojnë sulme në zemër, goditje në tru dhe arterie të bllokuara në krahasim me ata që nuk e ndjekin atë.

Shkencëtarët analizuan të dhënat nga Biobank në Mbretërinë e Bashkuar për të hetuar më tej ata që ndjekin dietën keto dhe lidhjen me shëndetin e dobët të zemrës. Ata sugjeruan se nivelet e larta të kolesterolit të keq në dietë, e njohur ndryshe si lipoproteina me densitet të ulët (LDL), mund të jenë fajtorë. Kolesteroli i lartë LDL është vendi ku një substancë yndyrore e quajtur kolesterol grumbullohet në gjakun tuaj.

Nëse kolesteroli juaj është i lartë, ai mund të bllokojë enët e gjakut, gjë që rrit rrezikun e sulmit në zemër ose goditje në tru. Në Mbretërinë e Bashkuar, ka rreth 7.6 milionë njerëz që jetojnë me sëmundje kardiovaskulare me afërsisht 121 milionë të rritur amerikanë që vuajnë nga kjo sëmundje.

Dr Iulia latan, një mjeke që drejtoi studimin në Qendrën për Inovacionin e Mushkërive të Zemrës në Universitetin e Kolumbisë Britanike tha: “Ndër pjesëmarrësit në një dietë me pak kalori me yndyrë të lartë, ne zbuluam se ata me nivelet më të larta e kolesterolit LDL ishin në rrezikun më të lartë për një ngjarje kardiovaskulare.”

Hulumtimet e mëparshme se si dieta keto ndikon në zemrën e një personi ka qenë në kundërshtim me disa studime që pretendojnë se në fakt mund të përmirësojë shëndetin kardiovaskular, ndërsa të tjerë theksojnë se fluksi i rrezikshëm i kolesterolit LDL mund të ketë një efekt të dëmshëm.

Shenjat e sëmundjeve të zemrës sipas Fondacionit Britanik të Zemrës, simptomat e hershme që duhen ditur përfshijnë:

1. Dhimbje gjoksi

2. Lodhje ekstreme

3. Dhimbje stomaku

4. Dhimbje në këmbë

5. Ndjenja e djersitjes

6. Dhimbje krahu, nofulla ose shpine

7. Kaviljet e ënjtura

8. Rrahje të parregullta të zemrës

Dieta ketogjenike përfshin reduktimin e ndjeshëm të numrit të karbohidrateve të konsumuara dhe zëvendësimin e tyre me yndyrë. Mungesa e karbohidrateve do të thotë më pak glukozë në trup duke rezultuar në djegien e më shumë yndyrave në vend të karbohidrateve duke shkaktuar humbje të shpejtë në peshë. Ushqimet nga të cilat duhet të shmangni përfshijnë ushqime me karbohidrate të lartë, drithëra, produkte të pjekura, salca të ëmbla, lëngje, pije të gazuara dhe alkool.

Top Channel