Besohet gjerësisht se mjalti është një zgjedhje më e mirë për një ëmbëlsues në krahasim me sheqerin e bardhë.

I mbushur me antioksidantë, mjalti përmban një sërë kimikatesh bimore që ndihmojnë në mbrojtjen e trupit tuaj nga dëmtimi i qelizave për shkak të radikaleve të lira. Por a është mjalti i sigurt për njerëzit me diabet? Përgjigja është po, por vetëm në moderim.

Ata që vuajnë nga diabeti duhet të menaxhojnë dhe monitorojnë rregullisht nivelet e sheqerit në gjak. Edhe pse ëmbëlsuesit mund të çojnë në rritje të sheqerit në gjak, një ekuilibër mund të sigurojë që të mos shmangni fare ëmbëlsirat.

Meqenëse diabeti është një çrregullim metabolik, një nga aspektet më të rëndësishme të menaxhimit të sëmundjes janë kufizimet në dietë dhe aktiviteti fizik. Ekspertët e shëndetit besojnë se mjalti i marrë me moderim mund të jetë i shëndetshëm për pacientët me diabet të tipit 2.

Mjalti përbëhet nga më shumë fruktozë sesa glukozë në përbërjen e tij kur e krahasoni me sheqerin e bardhë që është pjesë e barabartë e të dy llojeve të sheqernave. Gjithashtu, sipas mjekëve, për një lugë gjelle sheqer, përmbajtja e karbohidrateve të mjaltit është më e lartë se sheqeri i bardhë.

Megjithatë, mjalti ka një indeks glicemik më të ulët se sheqeri i bardhë dhe do të përdoret në më pak sasi për të arritur të njëjtin nivel ëmbëlsie, duke çuar në një rritje më të vogël të niveleve të sheqerit në gjak.

Disa përfitime të mundshme të ngrënies së mjaltit dhe zëvendësimit të tij me sheqer nëse keni diabet përfshijnë:

Dëmtime më të vogla të qelizave

Meqenëse mjalti është i mbushur me antioksidantë, ngrënia e tij me moderim mund të ndihmojë në mbrojtjen ose ngadalësimin e dëmtimit të qelizave. Megjithatë, mjekët rekomandojnë marrjen e antioksidantëve nga burime të tjera me më pak sheqer dhe më shumë lëndë ushqyese si frutat dhe perimet. Studime të ndryshme kanë thënë se përfitimet antioksiduese të mjaltit ndihmojnë në shërimin më të shpejtë të plagëve për pacientët me diabet.

Anti-inflamator

Mjalti ka veti anti-inflamatore që reduktojnë komplikimet e diabetit. Inflamacioni çon në rezistencë ndaj insulinës, e cila ndodh kur trupi nuk i përgjigjet siç duhet insulinës.

Shëndeti i mikrobiomit të zorrëve

Mjalti është gjithashtu i pasur me oligosakaride të cilat ndihmojnë në mbajtjen e mikrobiomës së zorrëve Por mund të ketë edhe disa rreziqe nga konsumimi i mjaltit, veçanërisht nëse keni diabet. Këto mund të përfshijnë:

Nivelet e sheqerit në gjak

Edhe pse mund të mos jenë aq të larta sa do të ndodhnin me sheqerin, mjalti gjithashtu mund të shkaktojë një çekuilibër nëse merret në sasi të mëdha.

Mund të përmbajë sheqer të shtuar

Shumë herë mjalti i përpunuar përmban sheqer ose shurup. Ëmbëlsuesi i shtuar mund të ndikojë ndryshe në sheqerin në gjak.

Infeksionet

Mjalti i papërpunuar nuk është i këshillueshëm për njerëzit që janë shtatzënë dhe ata me sistem imunitar të komprometuar pasi nuk është i pasterizuar. Konsumimi i mjaltit të papërpunuar dhe të papërpunuar me një sistem imunitar të komprometuar mund të shkaktojë infeksione të rrezikshme.

Top Channel