Nuk jeni në humor për motin gri dhe depresionin dimëror? Këtu keni një përzgjedhje të vendeve ku pushimet mund të jenë veçanërisht të bukura në muajt e dimrit.

Republika Domenikane


Gjatë dimrit, shumë turistë shijojnë rrezet e diellit në plazhet e ëndrrave në vendpushimet gjithëpërfshirëse në “DomRep”, siç njihet nga gjermanët. Nuk mungojnë në Punta Cana as komplekset e pushimit me all inclusive Në fakt, Republika Domenikane ka terrene të ndryshme, duke përfshirë male dhe duna rëre. Për atmosferën e qytetit, drejtohuni në Zonën Koloniale në kryeqytetin Santo Domingo, ku ka shumë ndërtesa historike, si dhe jetë të mrekullueshme të natës. Këtu nuk do të gjeni borë!

Havana, një atraksion jo vetëm për plazhet, por edhe jetën plot gjallëri të natës dhe veutrat e vjetra

Havana, një atraksion jo vetëm për plazhet, por edhe jetën plot gjallëri të natës dhe veturat e vjetra

Kuba

Dielli, deti dhe makinat klasike, ishulli në Karaibe i Kubës është një destinacion ëndrrash për ata që kërkojnë t’i shpëtojnë depresionit të dimrit. Kryeqyteti, Havana, me qytetin e tij të vjetër dhe kështjellën Castillo de Los Tres Reyes del Morro, ofron shumë mundësi tërheqëse për imazhe fotografike. Për më tepër, ditët e dimrit janë të gjata, me gati 11 orë ditë.

Afrika e Jugut, safari një ndër aktivitetet e preferuara për pushuesit

Afrika e Jugut, safari një ndër aktivitetet e preferuara për pushuesit

Afrika e Jugut

Kepi i Shpresës së Mirë në Parkun Kombëtar Table Mountain pranë Cape Town është vendi ideal për të filluar një aventurë duke ikur nga dimri në hemisferën veriore. Afrika e Jugut ka shumë për të eksploruar, duke përfshirë parqet kombëtare, një rajon të jashtëzakonshëm verërash, mundësi safari dhe metropole me gjallëri si Cape Town.

Ishulli i luleve Madeira në Portugali me pranverë thuajse gjithë vitin

Ishulli i luleve Madeira në Portugali me pranverë thuajse gjithë vitin

Portugalia

“Ishulli i luleve”, Madeira në Portugali, me klimën e tij kryesisht të butë dhe një temperaturë mesatare dimërore prej 19 gradë Celsius, shpejt ju bën të harroni motin e ftohtë dhe gri të dimrit në shtëpi. Vijat e pjerrëta bregdetare, shtigjet e ecjes dhe bimësia e dendur kënaqin vizitorët edhe në dimër.

Dubai, në Emiratet e Bashkuara Arabe, një atraksion arkitektonik dhe vend argëtimi

Dubai, në Emiratet e Bashkuara Arabe, një atraksion arkitektonik dhe vend argëtimi

Emiratet e Bashkuara Arabe

Ata që duan të lahen në diell në një plazh me rërë përballë qiejgërvishtëseve mbresëlënës në dimër, do të gjejnë kushte ideale në Dubai, i cili ka një temperaturë konstante prej më shumë se 30 gradë Celsius. Një argëtim dimëror edhe më i nxehtë është një udhëtim në shkretëtirën e afërt Rub al Khali, shkretëtira më e madhe me rërë në botë.

Ischgl në Austri, parajasë për skiatorët dhe pushuesit e apasionuar të këtij sporti

Ischgl në Austri, parajasë për skiatorët dhe pushuesit e apasionuar të këtij sporti

Austria

Austria mbetet një destinacion popullor dimëror për udhëtarët që kërkojnë kushte optimale të borës. Në Hohe Salve në Tirol, kërkuesit e emocioneve mund të shijojnë edhe pamje madhështore mbi malet ndërsa shëtisin me paraglaj. Në total, Austria ka gjithashtu 7,280 kilometra shpate për skiatorët dhe snowboarders për t’u shijuar, kështu që ka shumë për të eksploruar në muajt e dimrit.

Grotfjord, Tromsoe - Efektet e dritës polare në Norvegji

Efektet e dritës polare në Norvegji

Norvegjia

Pamje mahnitëse të maleve të mbuluara me borë dhe peizazheve mahnitëse të fiordeve mund të gjenden gjithashtu në arqipelagun norvegjez Lofoten. Meqenëse kjo zonë është në veri të Rrethit Arktik, ka pak ose aspak dritë dite në muajt e dimrit. Por është vendi i përsosur për të parë aurora borealis, dritat veriore ose për të marrë avull në një sauna nën dritën e hënës.

Laguna blu në Islandë, në Reykjanes, lagunë me buim gjeotermal

Laguna blu në Islandë, në Reykjanes, lagunë me burim gjeotermal

Islanda

Një vend tjetër i mrekullueshëm për të parë ngjyrat e vallëzimit të dritave veriore është Islanda dhe dimri është koha më e mirë për ta bërë këtë. Ishulli në Atlantikun e Veriut, pak poshtë Rrethit Arktik, pretendon se vizitorët mund të mrekullohen me fenomenet mistike qiellore nga shtatori në prill.

Maldivet parajsa e relaksit në bregdet

Maldivet parajsa e relaksit në bregdet

Maldivet

Nëse peizazhet e akullta të dimrit nuk janë të preferuarat tuaja, Maldivet janë vendi i duhur për ju. Ky arqipelag i largët me rreth 1200 ishuj është i njohur për shumë palma, plazhe të gjata me rërë dhe akomodime luksoze të nivelit të lartë. Është gjithashtu i famshëm për zhytje të klasit botëror, ilaçi i përsosur për depresionin e dimrit.

Plazhi i frekuentuar Phuket në Tailandë

Plazhi i frekuentuar Phuket në Tailandë

Tajlandë

Plazhi i Gjirit Maya në ishullin Tajlandez Ko Phi Phi Leh, i bërë i famshëm nga filmi i vitit 2000 “The Beach”, u mbyll për katër vjet për shkak të turizmit të tepërt. Në janar 2022, ai u hap përsëri për turistët, por u mbyll për një kohë të shkurtër gjatë sezonit më pak të frekuentuar. Është një nga shumë plazhet e mrekullueshme në Tajlandë, një vend që vizitohet më së miri midis nëntorit dhe prillit, kur temperaturat janë të ulëta në hemisferën veriore./ DW

Top Channel