Gjerdani që Duka i Sussex pretendon se ishte këputur nga Princi William gjatë një incidenti fizik në vitin 2019, besohet të ketë qenë dhuratë nga ish e dashura e tij Chelsea Davy.

Në një fragment të jashtëzakonshëm nga autobiografia e tij e ardhshme “Spare”, sipas gazetës “Guardian”, Princi Harry, kujton atë që ai e përshkruan si një sulm fizik nga vëllai ose motra e tij, për të cilin ai pretendon se e la atë me lëndime të dukshme, duke përfshirë gërvishtje dhe mavijosje.

Duke përshkruar atë që ai pretendon se ndodhi më pas, dhe duke këmbëngulur se ishte i frikësuar, ish-ushtari thuhet se tha:

Më kapi nga jaka, duke më këputur gjerdanin dhe më rrëzoi në dysheme.

Harry është fotografuar i veshur me të njëjtën varëse gjatë dekadës së fundit, një varëse argjendi në një fije lëkure, me raporte të mëparshme që thuhej se ishte një dhuratë nga Chelsea. Harry dhe Chelsea, të cilët u takuan ndërsa ndiqnin shkollat në Londër, u takuan pa pushim për gjashtë vjet nga viti 2004 pasi Harry udhëtoi në Zimbabve, ku babai milioner i Chelsy-t zotëron dhe drejton një rezervë loje, gjatë vitit të tij të pushimit.

Princ Harry besohet se ka filluar ta vendosë gjerdanin në fund të atij viti dhe u fotografua në një ndeshje regbi atë nëntor me varëse lëkure rreth qafës. Ai u pa me varësen në qafë gjatë gjithë lidhjes së tyre dhe vazhdoi ta mbante varësen edhe pas ndarjes në 2011. Chelsy tha se nuk donte të bëhej princeshë sepse donte një karrierë dhe një jetë private.

Në mars të vitit 2012, xhevahiri i ra nga këmisha ndërsa po luante regbi gjatë turneut të tij në Brazil. Në atë kohë, “The Daily Star” pretendoi se Chelsy i dha Harry-t gjerdanin si dhuratë në ditët e para të romancës së tyre. Ai ka vazhduar ta mbajë varësen dhe kordoni prej lëkure duket shpesh kur mban një jakë të hapur për fejesa.

Duke folur në një seri intervistash me Oprah Winfrey për serialin me pesë pjesë të AppleTV+ “The Me You Can’t See” në 2021, Duka shtoi një varëse të re në kordonin prej lëkure, në të cilën duket shkronja A.

Top Channel