Walt Disney Co. mbush 100 vjet këtë vit dhe Disneyland Resort në Anaheim, Kaliforni, po feston me shfaqje të reja dhe një atraksion me temë Mickey në dy parqet e tij tematike: Disneyland dhe Disney California Adventure.

Të dy parqet gjithashtu do të zbukurohen me dekor të ri.

Festimet fillojnë zyrtarisht më 27 janar. Dhe megjithëse mund të duket sikur keni nevojë për një kumbarë zanash për të planifikuar (ose paguar) vizitën tuaj, ka shumë mënyra për të maksmizuar kohën dhe paratë tuaja për të parë atraksionet e reja.

Zgjohuni herët dhe bashkojuni paradës së mëngjesit

Shumë nga personazhet e njohur të Disney-t kanë udhëtimet e tyre, kështu që është e përshtatshme që Mickey Mouse më në fund të marrë një të tijën. Mickey & Minnie’s Runaway Railway do të hapet më 27 janar si një udhëtim i errët. Len Testa, president i faqes së internetit të Disney-t për planifikimin e pushimeve, “Touring Plans”, rekomandon që të rreshtoheni tek “rënia e litarit”, që është kur hapet parku, për të mposhtur turmat. Testa thotë:

E vetmja mënyrë për të shmangur një pritje të gjatë për Runaway Railway do të jetë të mbërrini në park, të paktën një orë përpara kohës së planifikuar të hapjes së parkut. Atëherë do të jeni në krye të grupit që nxiton për në Runaway Railway.

Pjesa tjetër e tokës së rinovuar të Mickey’s Toontown do të rihapet më 8 mars. Nëse keni fëmijë të vegjël që do të shijojnë slitën për fëmijë ose zonat e reja të lojës, planifikoni udhëtimin tuaj “Disney100” për pranverën ose më vonë gjatë vitit.

Zgjidhni një vend për të parë paradën

Parada jetëshkurtër “Magic Happens” do të rikthehet më 24 shkurt pas një pauze për shkak të pandemisë. Ky interpretim i paradës përmban personazhe nga filmat më të rinj, duke përfshirë “Frozen 2” dhe “Moana”. Testa thotë:

Kërkoni pika të paktën një orë më parë nëse doni një vend shikimi të papenguar para turmës.

Ndërsa ai thotë se çdo vend përgjatë rrugës së paradës është i mirë, fotografët duhet t’i japin përparësi Main Street, SHBA ose qendrës qendrore të parkut përpara kështjellës për sfonde më të mira. Beci Mahnken, themelues dhe CEO i agjencisë së udhëtimit MEI-Travel dhe Mouse Fan Travel, i jep përparësi shmangies së turmës. Ajo thotë:

Unë preferoj zonën pranë It’s a Small World ose Pixie Hollow, ku është më pak e mbushur me njerëz dhe mund të gjeni edhe një stol nëse arrini mjaft herët.

Qëndroni vonë për show-et e reja të natës

Disneyland do të debutojë një shfaqje nate të quajtur “Udhëtimet e mrekullueshme” më 27 janar me një këngë të re dhe projeksione rreth parkut. Baymax, roboti i fryrë nga filmi “Big Hero 6”, do të luajë në shfaqje, duke fluturuar nëpër qiell rreth Kalasë së Bukuroshes së Fjetur. Jo çdo shfaqje e Udhëtimeve të mrekullueshme do të përfshijë fishekzjarre, por këto shfaqje më pak verbuese ndoshta do të jenë gjithashtu më pak të mbushura me njerëz.

Blini bileta dhe bëni rezervim

Maksimizimi i kohës dhe parave në Disney fillon shumë përpara se të mbërrini në park. Së pari, duhet të kuptoni se kur do të vizitoni dhe çfarë lloj bilete të blini. Mbani në mend datat e hapjes së atraksioneve të reja. Biletat e Park Hopper ju lejojnë të përdorni dy parqe në një ditë të vetme dhe ato janë më të shtrenjta në ditë se bileta alternative për një park në ditë.

Nëse keni vetëm një ditë për të vizituar të dy parqet, atëherë Park Hopper është mënyra e vetme për t’i vizituar të dyja. Do t’ju kthejë të paktën 169 dollarë për pranimin njëditor të të rriturve në dy park. Por nëse keni të paktën dy ditë, ndonjëherë është më e lirë të merrni një biletë për një park në ditë, e cila fillon me 143 dollarë në ditë për dy ditë pranimi të të rriturve. Çmimet e biletave luhaten në varësi të datave që planifikoni të shkoni. Kur blini biletën tuaj, do t’ju duhet të rezervoni datat që planifikoni të vizitoni parkun.

Top Channel